Tento článek se bude věnovat tématu Majestátní plurál, které v posledních letech získalo na významu v různých oblastech. Od svého vzniku upoutal Majestátní plurál pozornost akademiků, odborníků i široké veřejnosti, což vyvolalo polemiku a debatu o jeho důsledcích a důsledcích. V následujících řádcích budou prozkoumány různé perspektivy a přístupy související s Majestátní plurál, stejně jako jeho dopad na společnost, ekonomiku a kulturu. Prostřednictvím podrobné a rigorózní analýzy je cílem vnést světlo do tohoto tématu a přispět k pochopení a reflexi Majestátní plurál.
Majestátní plurál (lat. pluralis majestatis nebo pluralis majestaticus, kde přívlastek je druhý pád nebo odvozené přídavné jméno od Majestas, „Veličenstvo“, původně „výsost“), někdy též královský plurál, je způsob, kdy panovník nebo jiný vysoce postavený představitel státu nebo církve o sobě hovoří v množném čísle (plurálu), namísto „já“ používá „my“. Tímto způsobem dává mluvčí najevo vážnost svého postavení.
Užívat se začal za tetrarchie, tedy po rozdělení moci v říši římské za Diocleciana, kdy každý augustus a každý caesar mluvil i za všechny tři ostatní a vydával zákony i jejich jménem.
Císař Karel IV. ve vlastním životopise Vita Caroli užívá v různých částech textu singulár i plurál.[1] Například v kapitole VIII. můžeme číst: