Lékařská klinika

V dnešním článku se budeme věnovat tématu velkého významu a zájmu široké veřejnosti. Lékařská klinika je základním výchozím bodem pro pochopení důležitosti tohoto tématu dnes. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Lékařská klinika, analyzujeme jeho dopad v různých oblastech a jeho význam v současné společnosti. Kromě toho nabídneme sérii úvah a doporučení, které našim čtenářům umožní proniknout hlouběji do tohoto tématu a pochopit jeho důležitost v širších souvislostech. Přidejte se k nám na této informativní a reflexivní cestě o Lékařská klinika!

Klinika (anglicky clinic nebo někdy outpatient clinic) je typ lékařského zařízení.[1]

Etymologie

Slovo klinika pochází z řeckého klíne (κλίνη), což znamená lůžko či postel.[2]

Klinika v československém prostředí

V českém, slovenském prostředí a v některých dalších zemích, je to lékařské pracoviště s takovými parametry, jako mají společná pracoviště lékařské fakulty a fakultní nemocnice, tedy zpravidla lůžkové zařízení, které se podílí na pregraduální i postgraduální výuce. Probíhá zde vědecký výzkum, odborná autorita je zajišťována docenty a profesory v příslušném oboru atd. Toto obecné vnímání podporují i právní předpisy, které hovoří o klinikách jako o společných pracovištích fakultní nemocnice a lékařské fakulty. Pojem klinika definuje v České republice zákon o zdravotních službách (č. 372/2011 Sb.) a obdobná legislativa na Slovensku.[3][4][5][2] Jestliže lékařské zařízení nesplňuje zákonné požadavky, pak se nemůže nazývat klinikou a pokud i tak použije slovo klinika ve svém názvu, pak zřejmě porušuje zákon.[2]

Kliniky v zahraničí

Klinika v některých dalším zemích může být definována jiným způsobem než v Česku. Často je to privátní lékařské zařízení, nezisková organizace, výzkumné a vzdělávací centrum, které může být zastřešeno i univerzitou. Příkladem může být proslulá Klinika Mayo v USA.[6] Kliniky v zahraničí mohou být také definovány podobným způsobem jako ve výše uvedeném československém prostředí.

Mobilní klinika v Jemenu

Okrajově je význam slova klinika používaný také pro mobilní (pojízdné) kliniky umístěné v automobilech, které se používají v rozvojových zemích, zemích zasažených válkou či obtížně dostupných oblastech.[7]

Reference

  1. clinic . Encyclopædia Britannica . Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c TELEC, Ivo. Zákaz klamavého používání označení „klinika“ – Zdravotnické právo a bioetika . . Dostupné online. 
  3. Pojem klinika . ABZ.cz: slovník cizích slov . Dostupné online. 
  4. Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách) . Zákony pro lidi . Dostupné online. 
  5. S-EPI. 578/2004 Z. z. Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch | Aktuálne znenie. Zákony pre ľudí . . Dostupné online. (slovensky) 
  6. Mayo Clinic - Mayo Clinic. www.mayoclinic.org . . Dostupné online. 
  7. Mobile clinics . World Health Organization . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy