Lužický pluton

Je tolik věcí, které bychom mohli říci o var1. Jeho dopad je nepopiratelný, ať už ve společnosti, v historii nebo v našem osobním životě. Vliv var1 je tak obrovský, že bychom mohli strávit hodiny dohadováním o jeho důsledcích. Od svého narození až po současnou roli zanechal var1 ve světě nesmazatelnou stopu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty var1, od jeho dopadu na populární kulturu až po jeho význam ve vědecké oblasti. Připravte se na ponoření do fascinujícího vesmíru var1 a objevte, jak utvářela svět, který dnes známe.

Lužický pluton, nazývaný také jako lužický žulový masiv, je rozsáhlý pluton rozkládající se mezi německým městem Drážďany a krystalinikem Jizerských hor.[1] Patří mezi největší odkryté žulové plutony ve střední Evropě.[2]

Jedná se převážně o granitoidní komplex tvořený řadou hornin:

Na území Česka zasahuje jen částí ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku.[3] V Německu se nachází zhruba na jižní polovině Horní Lužice – jeho severní okraj prochází severně za Kamencem, Budyšínem a Zhořelcem. Na severu se intruzívně stýká s lužickými drobami, na západě je oddělen od labské zóny západolužickou poruchou, na jihu a jihovýchodě hraničí v oblasti lužického zlomu se sedimentárními horninami české křídové tabule a na východě sousedí s horninami krkonošsko-jizerského krystalinika.[2]

Odkazy

Reference

  1. PETRÁNEK, Jan. On-line Geologická encyklopedie - lužický pluton . Česká geologická služba . Dostupné online. 
  2. a b KOPECKÝ, Lubomír, a kol. Vysvětlivky k přehledné geologické mapě ČSSR 1 : 200 000. M–33–IX Děčín. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1963. 176 s. S. 30. 
  3. Multimediální mineralogicko - petrografický exkurzní průvodce po území Čech - Lužický pluton . . Dostupné online. 

Externí odkazy

  • ŠTELCL, Jindřich; VÁVRA, Václav. Lužický pluton. Multimediální mineralogicko - petrografický exkurzní průvodce po území Čech . Brno: Ústav geologických věd, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, 2007-11-26. Detailní popis plutonu. Dostupné online.