Legionářská literatura

Ve fascinujícím světě Legionářská literatura jsou nekonečné aspekty, které si zaslouží být prozkoumány a analyzovány. Ať už na osobní, profesní nebo akademické úrovni, Legionářská literatura má významný vliv, který přímo ovlivňuje naše životy. V tomto článku se ponoříme do hlubin Legionářská literatura, abychom odhalili jeho záhady a zjistili, proč je v dnešní společnosti tak relevantní. Prostřednictvím podrobné a komplexní analýzy se budeme snažit porozumět důležitosti a dopadu, který má Legionářská literatura v různých kontextech, a také zkoumat jeho vývoj v čase. Kromě toho prozkoumáme důsledky, které má Legionářská literatura pro budoucnost a jak může ovlivnit běh událostí, které přijdou. Připravte se na cestu objevování a znalostí o Legionářská literatura!

Premiéra dramatu R. Medka Plukovník Švec v Národním divadle v Praze 27. října 1928

Legionářská literatura je označení pro specificky československý literární proud, označující psanou tvorbu někdejších příslušníků československých legií během první světové a ruské občanské války. Zahrnuje především vzpomínkové spisy a faktografické publikace, rovněž však povídková, románová, dramatická či básnická díla,[1] jejichž autoři prodělali přímý pobyt v prostředí, o kterém následně psali. Spisy většinově tématizují čs. legionáře v Rusku, absolvující po skončení první světové války tzv. sibiřskou anabázi, v menším počtu pak čs. legie ve Francii a v Itálii.

Tento druh literatury vznikal a byl vydáván během První republiky, kdy byl velmi populárním, několik děl se také v tomto období dočkalo svých filmových zpracování.[2] V období druhé světové války a německé okupace Čech, Moravy a Slezska v letech 19391945 a následně pak po nastolení komunistického režimu v ČSR v únoru 1948 se pak ocitl na indexu zakázaných knih, stejně tak legionáři v obou těchto totalitních obdobích prožili politické perzekuce.[3]

Boje na východní frontě absolvoval také anarchistický spisovatel Jaroslav Hašek, jeho satirický román Osudy dobrého vojáka Švejka se však do legionářské literatury neřadí.

Charakteristické znaky

Forma vykazuje prvky realismu, obecně pak nese znaky snah o líčení legionářů v hrdinském a leckdy výhradně pozitivním světle.

Představitelé

Odkazy

Reference

  1. STUDIJNI-SVET. Poválečná a legionářská literatura . 2019-12-19 . Dostupné online. 
  2. Plukovník Švec (1929) | ČSFD.cz. : Dostupné online. 
  3. Zmizely pozitivní zmínky legionářů z učebnic, nahradili je Rudoarmějci, říká historik o 50. letech. Plus . 2021-02-16 . Dostupné online. 

Literatura

  • Světozor: světová kronika současná slovem i obrazem : časopis pro zábavu i poučení. Praha: J. Otto, 08.11.1928, 29(5), s. 116. Dostupné online

Externí odkazy