Latrán (Český Krumlov)

Dnes je Latrán (Český Krumlov) tématem, které ve společnosti vyvolává velký zájem a vliv. Ať už kvůli svému historickému významu, jeho dopadu na veřejné zdraví, jeho vlivu na populární kulturu nebo jeho významu v obchodní oblasti, Latrán (Český Krumlov) upoutal pozornost milionů lidí po celém světě. Od svých počátků až po dnešní vývoj byl Latrán (Český Krumlov) předmětem debat, analýz a studií, které se snažily pochopit jeho rozsah a význam. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Latrán (Český Krumlov) a jeho vliv na různé aspekty našich životů.

Latrán
Kostel sv. Jošta
Kostel sv. Jošta
Lokalita
Charakterčást města
ObecČeský Krumlov
OkresČeský Krumlov
KrajJihočeský kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel777 (2021)[1]
Katastrální územíČeský Krumlov (9,72 km²)
PSČ381 01
Počet domů168 (2011)[2]
Latrán
Latrán
Další údaje
Kód části obce22942
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Latrán je jedna z historických částí města Český Krumlov ve stejnojmenném okrese v Jihočeském kraji. Nachází se na levobřežním ostrohu Vltavy bezprostředně pod hradem a tvoří severní část historického jádra Krumlova.

Název

Jméno Latrán je odvozeno od umístění čtvrti v podhradí. Názvem latrán, pocházejícím z latinského latus/lateranus (česky postranní, vedlejší), se v minulosti označovala opevněná městská část přiléhající k hradu, k němuž zpravidla existenčně i správně náležela.

Dějiny

Jako oddělená městská část vznikala postupně se založením hradu Vítkem II. starším. Když v roce 1302 vymřela krumlovská větev Vítkovců a panství se ujali páni z Rožmberka (jiná větev rodu Vítkovců), kteří brzy poté přesídlili z hradu Rožmberk na Krumlov, celé blízké okolí se stalo střediskem rozsáhlého panství. Vybudován byl nový, větší hrad a město v podhradí zažilo velký hospodářský i stavební rozvoj.

Jelikož se jednalo de facto o samostatné město, mezi Latránem a Krumlovem existovala po několik století velká rivalita obzvláště v oblasti městských práv a výsad. Postupně se však Latrán do města na meandru nezvratně začleňoval. Ač samostatný, měl Latrán již od dob Rožmberků mezi krumlovskými konšely v tzv. Radě dvanácti vlastní zastoupení. Konečně v době, kdy vzájemná nevraživost mezi Latránem a Krumlovem přesáhla nejvyšší možnou mez, nařídil Vilém z Rožmberka roku 1555 velkým výnosem propojení obou dvou měst v město jediné.

Památky

Budějovická brána

V této městské čtvrti se nachází velké množství historicky cenných objektů v gotickém a renesančním slohu.

Mezi dominanty se řadí:

Současnost

Latrán se nachází na katastrálním území Český Krumlov o výměře 9,72 km2 a v současné době je v této části města evidováno 220 adres.[5] Trvale zde žije 1088 obyvatel.[6] Osou čtvrti je stejnojmenná ulice Latrán, dalšími ulicemi jsou Formanská, Klášterní, Klášterní Dvůr, Nové Město, Pivovarská, Věžní, V Jámě.

Reference

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. .
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. Český statistický úřad. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. Minoritský klášter (okr. Český Krumlov) . rsport.cz . Dostupné online. 
  4. ŠERÁK, Martin. Minoritský klášter ve městě Český Krumlov . Český Krumlov: město Český Krumlov, 2007-10-20 . Dostupné online. 
  5. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  6. Počet obyvatel dle sčítání lidu, domů a bytů podle databáze ČSÚ 2001

Externí odkazy