Ladislav Vele

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Ladislav Vele, téma, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí. Od svého vzniku až po jeho dopad na dnešní společnost je Ladislav Vele tématem hlubokého zájmu a diskuse. Když se ponoříme do tohoto tématu, objevíme jeho mnoho aspektů a jeho význam v různých kontextech. Od svých historických počátků až po současné aplikace nás Ladislav Vele neustále vyzývá, abychom se dívali za samozřejmé a zvážili jeho důsledky v našem každodenním životě. Prostřednictvím tohoto článku zveme čtenáře, aby se ponořil do tohoto vzrušujícího tématu a zamyslel se nad jeho významem a významem v dnešním světě.

Ladislav Vele
Narození24. dubna 1906
Mukařov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. července 1953 (ve věku 47 let)
Vesec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtízásah elektrickým proudem
Místo pohřbeníTurnov
Povolánímalíř, grafik, učitel a scénograf
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ladislav Vele (24. dubna 1906, Mukařov18. července 1953, Vesec u Turnova) byl český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf.

Život

Hrob v Turnově
Fantazie (1944), litografie na papíře

Narodil se v rodině hostinského, pocházel ze čtyř dětí. Již jako chlapec projevoval výtvarné nadání. Studoval v Praze na Českém vysokém učení technickém a na Uměleckoprůmyslové škole, kde byl žákem profesora Zdeňka Kratochvíla. Poté působil jako profesor kreslení na Učitelském ústavu v Čáslavi, ale zejména na reálném gymnáziu v Pardubicích. Tragicky zahynul 18. července 1953 nedaleko rodného Vesce, když se při jedné ze svých toulek do plenéru nešťastně dotkl spadlého elektrického vedení. Je pochován na turnovském hřbitově v oddělení C.

Dílo

Zabýval se malbou, volnou i užitou grafikou a knižní ilustrací. Zdrojem jeho inspirace byla především krajina okolí Pardubic a oblast Českého ráje s jeho přírodními krásami i pamětihodnými stavbami. K jeho oblíbeným lokalitám patřily Kunětická hora, Malá Skála, Suché skály, Kozákov, Trosky, Frýdštejn nebo Kost, ale také Pojizeří a Podkrkonoší. Mezi jeho díly však najdeme i portréty a zátiší s květinami. Z grafických technik si oblíbil především litografii (známý je jeho litografický cyklus Český ráj). Je rovněž tvůrcem více než 120 exlibris, opět vytvářených téměř výhradně technikou litografie. Taktéž byl autorem desítek scénických výprav pro Východočeské divadlo v Pardubicích, Horácké divadlo v Jihlavě a Městské divadlo v Kladně.

Odkazy

Literatura

  • Členská výstava Umělecké besedy, Praha 1938.
  • Dolenský, Antonín: Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic, Praha 1936.
  • Petrušková, Jitka: Nový turnovský pantheon, Turnov 2003.
  • Toman, Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců. II. díl; L - Ž, Praha 1993.
  • Vencl, Slavomil: České exlibris. Historie a současnost, ISBN 80-902405-3-4, Praha 2000.
  • Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svoji tvorbu), Pardubice 1983.

Externí odkazy