Tento článek se bude věnovat tématu Lašská nářečí, které v posledních letech získalo velkou relevanci díky svému dopadu na různé oblasti společnosti. Od svého objevení vzbuzuje Lašská nářečí velký zájem a vyvolává intenzivní debaty ve veřejném mínění. Během tohoto výzkumu budou analyzovány různé aspekty související s Lašská nářečí, stejně jako jeho důsledky v různých kontextech. Budou se také zabývat současnou a budoucí perspektivou Lašská nářečí s cílem poskytnout ucelenou vizi tohoto aktuálně významného tématu.
Lašská nářečí neboli slezskomoravská nářečí (slezsky: laszsko godka, polsky: gwary laskie) jsou skupinou nářečí českého jazyka[1] v části opavského a těšínského Slezska a severovýchodní Moravy.
Lašská nářečí se dělí na tři skupiny:
V některých publikacích se adjektivem lašský označují i nářečí těšínská, opavská skupina se v těchto publikacích pak nazývá skupinou západní, ostravská nářečí dialekty středolašskými a těšínská východolašskými (např. Ad. Kellner). Souhrnně se v tomto pojetí nazývají západo- a středolašská nářečí slezsko-moravskými a východolašská (těšínská) slezsko-polskými.
Ve slovenské literatuře pojednávající o goralských nářečích (např. Kriššáková) se někdy pojmem laština označují výhradně nářečí těšínská (příp. ta na českém území, tj. na Záolší).
Polské jazykové jevy v lašských nářečích se nápadně podobají smíšených nářečím v západním Čadecku, jež vznikla poslovenštěním goralských čadeckých nářečí (slezsko-malopolských).
Lašská nářeční skupina je mimořádně různorodá, jednotlivá nářečí této nářeční skupiny se velmi podstatně liší, nicméně základní rozdíly je možno shrnout do následujících bodů: