V dnešním článku budeme hovořit o Krystalová vložka, tématu, které v posledních letech získalo velký význam. Krystalová vložka je koncept, který vyvolal debaty a kontroverze v různých oblastech, od politiky po technologie, včetně kultury a společnosti obecně. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Krystalová vložka, analyzujeme jeho dopad na náš každodenní život a zamyslíme se nad jeho významem v dnešním světě. Ať už je váš postoj ohledně Krystalová vložka jakýkoli, zveme vás, abyste pokračovali ve čtení, abyste si rozšířili své znalosti o tomto dnes tak aktuálním tématu.
Krystalová vložka byla tvořena jedním (mono) či dvěma (stereo) „krystaly“ Seignettovy soli. Prakticky se jednalo o piezoelektrický jev – mechanické namáhání těchto „krystalů“ v podobě destiček (kroucení, ohýbání) vyvolává na jejich povrchu elektrické napětí. To bylo snímáno hliníkovým polepem. Ve stereosoustavě byly destičky umístěny v úhlu ±45° od vodorovné roviny. Vlastní snímač byl obvykle tvořen kuželovým safírovým hrotem s kulovým zakončením.
Krystalové vložky byly postupně nahrazeny vložkami keramickými (barium-titanátové měniče) – příkladem je československá gramofonová vložka TESLA VB4302. Měniče keramických vložek jsou trvanlivější, nerozpadají se a nepodléhají vlhkosti. Kvalitní keramické systémy zvládaly pracovat i s přítlakem 3 gramy. Keramické vložky bývají mylně označovány jako krystalové.
Keramické měniče jsou dodnes používány v levných gramofonech. Vyrábějí se stále, jen s rozdílem, že hrot je dnes tvořen téměř výhradně umělým diamantem s eliptickým průřezem.
Stejný princip je stále používán v piezoelektrických zapalovačích.