Král Šumavy (román)

V dnešním článku budeme hovořit o Král Šumavy (román), tématu, které je předmětem debat a studia již mnoho let. Od svého vzniku Král Šumavy (román) vyvolal zájem v různých komunitách a byl předmětem diskusí v různých oblastech. V tomto článku analyzujeme nejdůležitější aspekty Král Šumavy (román), prozkoumáme jeho původ, důsledky a dopad na současnou společnost. Kromě toho se budeme zabývat různými pohledy, které existují kolem Král Šumavy (román), a také možnými řešeními nebo přístupy k řešení problémů, které představuje. Doufáme, že tento článek bude zajímavý pro ty, kteří chtějí lépe porozumět Král Šumavy (román), a že může sloužit jako výchozí bod pro budoucí úvahy a diskuse na toto téma.

Král Šumavy
AutorRudolf Kalčík
Žánrdobrodružná literatura
Datum vydání1960
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dobrodružný román Král Šumavy je dílem českého spisovatele Rudolfa Kalčíka z roku 1960. Je založen na scénáři ke stejnojmennému filmu z roku 1959.[1] Vychází z autorových zkušeností ze služby v Pohraniční stráži Veřejné bezpečnosti.

Obsah

Hlavním hrdinou je mladší strážmistr Karel Zeman, který přichází do služby v PS VB na šumavském pomezí. Román líčí s nezbytným dobovým patosem službu na západní hranici, kterou je třeba střežit proti diverzantům a emigrantům na Západ. Dozvídáme se příběh Krále Šumavy, který už roku 1926 převáděl přes hranice do Německa a také se podílel na pašerácké činnosti. Za Protektorátu se stal členem SS brigády Dirlewanger, která měla na svědomí vraždy běloruského obyvatelstva. Příslušníkovi SNB údajně utekl přes hranice do Bavorska. Mezi postavami jsou uváděna skutečná jména jako Kilián či Paleček, což byli tehdejší skuteční převaděči.[2]
Román líčí Zemanovu službu na státní hranici i jeho soukromý život, je líčen dobovým jazykem (pomohl přes hranice několika prominentům reakčních stran; ...sloužil za kapitalismu, pomáhal utužovat jeho řád apod.)

Odkazy

Reference

  1. Film Král Šumavy na webu CSFD
  2. Mýtus Krále Šumavy. casopis.hostbrno.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-27. 

Externí odkazy