Krádež půl miliardy korun

Dnes se chceme věnovat tématu, které v posledních letech získalo velký význam. Krádež půl miliardy korun je téma, které vyvolalo debaty a kontroverze v různých oblastech, od politiky po vědu. Abychom mohli plně prozkoumat tuto problematiku, ponoříme se do jejího původu, jejího dopadu na dnešní společnost a možných řešení, která se navrhují. Krádež půl miliardy korun je téma, které se týká nás všech, protože jeho vliv zasahuje do různých aspektů našeho každodenního života. Prostřednictvím tohoto článku hodláme analyzovat a uvažovat o Krádež půl miliardy korun, abychom měli jasnější a informovanější vizi tohoto tématu, které je dnes tak aktuální.

Krádež půl miliardy korun, největší svého druhu v českých dějinách, podle toho také mediální označení Krádež století, šetří Policie České republiky od prosince 2007. Došlo k ní 1. prosince 2007 v Praze v bezpečnostní agentuře G4S Cash Services (CZ). Krádež provedl jeden ze zaměstnanců agentury.

Z trezoru v kanceláři agentury se ztratilo celkem 540 891 700 korun.[1] V 8:55 přijel do objektu G4S v ulici Českobratrská 2778/1 v Praze 3 bílý Volkswagen Transporter s dodatečně nalepeným logem firmy, který řídil Procházkův známý Milan Čermák. O čtyři minuty později – v 8:59 – transporter z areálu společnosti odjel. Bílý transporter použitý při krádeži byl objeven prázdný v Kandertově ulici v pražské Libni.

Společnost G4S vypsala za podání informace vedoucí k dopadení pachatele a nalezení peněz odměnu dva miliony eur.[2]

Pachatel

Policie od počátku podezřívala zaměstnance pobočky Františka Procházku (* 24. 9. 1974), předpokládala ale, že měl nejméně jednoho komplice a vyhlásila po něm celostátní pátrání. 6. prosince zahájilo státní zastupitelství jeho trestní stíhání v režimu uprchlého.[3] Za krádež by mu hrozil maximální trest odnětí svobody na 10 let.

Komplicem byl Milan Čermák, kterého policie zadržela v březnu 2008. Městský soud v Praze oba (zmizelého Františka Procházku v nepřítomnosti) odsoudil na 9 let vězení, obhájce Čermáka se ale odvolal.[1] Čermák si z devítiletého trestu odseděl necelých 6 let a v roce 2016 byl podmíněně propuštěn na svobodu.

František Procházka byl v roce 2012 málem zadržen FAST týmem (CZ)[4]. V době zajišťování uprchlých Čechů v Dominikánské republice (František Procházka nebyl jediným uprchlíkem v již zmíněné zemi) "řádil" Hurikán Sandy a části zatčeným pomohl v útěku, mezi nimiž byl i Procházka.

Výše částky

Jedná se o největší sumu peněz, která byla kdy na území Česka ukradena v hotovosti.[zdroj?] Do té doby byla největší loupež 153 milionů korun při ozbrojeném přepadení vozu agentury Group 4 Securitas v září 2002.[5] Společnost G4S Cash Services (CZ) je dceřinou společností mezinárodní Group 4 Securitas.[6]

V kultuře

Případ byl inspirací epizody Krádež století českého televizního seriálu Případy 1. oddělení (2016).

Případ byl také zmíněn v epizodě Zastavárník v českém seriálu Kriminálka Anděl. Však zde byl případ upraven, tato verze měla 5 pachatelů - vrátného, operátora kamer, klíčníka a dva bezpečnostní pracovníky.

Odkazy

Reference

  1. a b ŠŤASTNÝ, Jiří; TŘEČEK, Čeněk. Za krádež půl miliardy dostali Procházka i Čermák 9 let vězení. iDNES.cz . 2012-01-10 . Dostupné online. 
  2. STANĚK, Martin. Pachatel krádeže století zatím policii uniká . iHNed.cz, 2007-12-04 . Dostupné online. 
  3. Policie obvinila Františka Procházku z krádeže „století“ . Česká tisková kancelář, 2007-12-06 . Dostupné online. 
  4. Policie byla v Karibiku jen krok od zatčení "lupiče století" | Domov | Lidovky.cz. iDNES.cz . 2012-10-31 . Dostupné online. 
  5. Vyšetřování loupeže století končí neúspěchem, případ se odkládá . Pražský deník, 2007-11-16 . Dostupné online. 
  6. G4S Secure Solutions (CZ), a.s., IČO: 00175439 - Obchodní rejstřík - peníze.cz