Kožlany (železniční zastávka)

V tomto článku podrobně prozkoumáme fascinující svět Kožlany (železniční zastávka). Od jeho počátků až po jeho význam dnes se ponoříme do historie, vývoje a různých aspektů Kožlany (železniční zastávka). Prostřednictvím různých přístupů a úhlů pohledu budeme analyzovat jeho dopad v různých oblastech a také jeho vliv na současnou společnost a kulturu. Abychom mohli nabídnout širokou a kompletní vizi, budeme se zabývat historickými i současnými aspekty a poskytneme čtenáři komplexní přehled o Kožlany (železniční zastávka) a jeho relevanci v současném kontextu.

Kožlany
budova zastávky Kožlany
budova zastávky Kožlany
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
MěstoKožlany
Souřadnice
Kožlany
Kožlany
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice762450
TraťRakovník–Mladotice
Nadmořská výška467 m n. m.
V provozu od9. července 1899
Dopravní koleje1
Nástupiště1
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaStanoviště autobusů před nádražní budovou
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kožlany jsou železniční zastávka v západní části města Kožlany v okrese Plzeň-sever v Plzeňském kraji, nedaleko Týřovského potoka. Leží na neelektrizované jednokolejné trati Rakovník–Mladotice.

Historie

Zastávku otevřela 9. července 1899 společnost Místní dráha Rakovník-Mladotice z Rakovníku do Mladotic. Tudy od 21. ledna 1873 vedla trať společnosti Plzeňsko-březenská dráha (EPPK) v úseku z Plzní do Plas, celistvé dopravní spojení přes Žabokliky do stanice Březno u Chomutova bylo zprovozněno 8. srpna 1873. Budova kralovického nádraží vznikla dle typizovaného stavebního vzoru.

Po zestátnění soukromých společností v Rakousku-Uhersku po roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Na zastávce se nachází jedno hranové nástupiště.

Odkazy

Externí odkazy