Kostřava ovčí

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt
Jak číst taxoboxKostřava ovčí
alternativní popis obrázku chybíKostřava ovčí (Festuca ovina)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodkostřava (Festuca)
Binomické jméno
Festuca ovina
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostřava ovčí (Festuca ovina) je široce rozšířená, úzkolistá trsnatá tráva z čeledi lipnicovitých.

Popis

Průřez listem

Je to hustě trsnatá vytrvalá tráva, s listy niťovitými až jemně štětinovitými, zelené nebo sivé barvy. Listy jsou na průřezu oblé, jejich sklerenchymatické pletivo tvoří souvislý prstenec a pochvy jsou srostlé jen na bázi, výjimečně až do 1/3. Stébla jsou vysoká 20–60 cm, nahoře jsou drsná, stejně jako vřeteno a větévky květenství, jímž je 4–12 cm dlouhá lata klásků. Pluchy jsou zakončené krátkými osinami. Rozkvétá od května do července, opylována je větrem.

Ekologie a rozšíření

Poměrně světlomilná a silně acidofilní rostlina, vyrůstající převážně na kyselých, méně často na neutrálních půdách v mírně teplých oblastech. V ČR se vyskytuje roztroušeně až hojně na většině území od nížin do podhůří, a to ve společenstvech silikátových skal a drolin, v acidofilních suchých trávnících, podhorských smilkových trávních, na kyselých písčinách, z lesů pak ve světlých acidofilních borech a doubravách a jejich lemech.

Celkový areál rozšíření zahrnuje většinu Evropy kromě středomořské oblasti, temperátní Asii (s výjimkou tropů a středoasijských stepí) a západ Severní Ameriky, v přilehlých oblastech byla též zavlečena.

Možnost záměny

Vzhledově podobná a na podobných stanovištích rostoucí je kostřava vláskovitá (Festuca filiformis), lišící se klásky bez osin nebo jen s velmi kratičkými osinami a tenkými vláskovitými listy. Kostřava nízká (Festuca supina) má listové pochvy srostlé až do ½ a vyskytuje se ve vyšších horských polohách. Ve sterilním stavu je možno ji zaměnit též s řídce trsnatou metličkou křivolakou (Avenella flexuosa). Samotná kostřava ovčí je druh morfologicky dosti variabilní, rozlišuje se několik variant s dosud nedořešenou taxonomickou platností.

Význam

Jde o rostlinu s malou tvorbou biomasy, která nesnáší vysokou zátěž (sešlap apod.), je však značně odolná vzhledem k suchu. Využívá se do okrasných záhonů a krajinných trávníků nebo na roughy golfových hřišť.

Reference

  1. a b c FESTUCA OVINA L. – kostřava ovčí / kostrava ovčia | BOTANY.cz . . Dostupné online
  2. a b Festuca ovina – kostřava ovčí | Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz . . Dostupné online
  3. Festuca ovina L. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online . . Dostupné online
  4. Kubát, Karel (ed.): Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha 2002, s. 832
  5. Trávnikářství - Doplňkové druhy. web2.mendelu.cz . . Dostupné online

Externí odkazy

Portály: Rostliny