V dnešním článku budeme hovořit o Komentářový spam. Toto téma je v dnešní společnosti nanejvýš důležité, protože má významný dopad na různé aspekty našeho každodenního života. V průběhu let byl Komentářový spam předmětem diskusí, výzkumů a diskusí, což dokazuje jeho význam v různých oblastech. Proto je nezbytné důkladně porozumět tomu, co je Komentářový spam a jak ovlivňuje náš každodenní život. Prostřednictvím tohoto článku navrhujeme podrobně analyzovat různé aspekty Komentářový spam, jeho historii, jeho dopad na společnost a možná řešení nebo návrhy k řešení tohoto problému.
Za komentářový spam či diskusní spam (z anglického Forum spam) je považováno vkládání reklamních, nevyžádaných, obtěžujících či nerelevantních příspěvků do volně dostupných diskusních fór na Internetu. Slovo spam je převzaté z e-mailové analogie.
V některých elektronických časopisech či v blozích mají čtenáři možnost vyjádřit svůj názor k tématu či článku v připojené diskusi. Podobná možnost jsou i tzv. knihy návštěv. Původně byl tento nástroj zamýšlen pro zpětnou vazbu čtenář – redakce. Protože vložení vlastního příspěvku je poměrně jednoduché, někteří uživatelé začali do diskusí vkládat reklamy na svoje produkty či vlastní stránky, někteří jednotlivci dokonce používají spamové příspěvky v diskusích jako hlavní formu propagace. Problém komentářového spamu se ještě zhoršil poté, co se objevili roboti – počítačové programy, které prochází webové stránky a snaží se vkládat spam do dostupných formulářů.
Cílem spammerů mohou být jak hodně navštěvované stránky (kdy se očekává, že někdo ze zvědavých návštěvníků na odkaz klikne), tak i stránky méně navštěvované (kde zase odkazy na vlastní web zvyšují hodnocení webu ve vyhledávačích).
V současné době je problémem zejména automaticky vkládaný komentářový spam, a to pro jeho objem. Robot je totiž schopen v krátkém čase obejít velké množství stránek a tam spam vložit. V česky mluvící části Internetu se česky psaný automatický spam příliš nerozšířil, je však zřejmě jen otázkou času, kdy k tomu dojde.
Způsobů, jak bojovat s komentářovým spamem, je více:
Česká legislativa se komentářovým spamem nezabývá.