Téma Kolaborativní učení je dnes široce diskutované a analyzované téma. Po léta zaujímá přední místo v akademických, politických a společenských debatách. Jeho význam spočívá v jeho dopadu na každodenní život lidí a také na rozvoj různých studijních oborů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Kolaborativní učení, od jeho původu až po jeho důsledky v současné společnosti. Kromě toho bude zkoumán jeho vliv v různých oblastech, jako je ekonomika, technologie, kultura a politika. Prostřednictvím této vyčerpávající analýzy se snažíme nabídnout komplexní vizi Kolaborativní učení a jeho důležitosti v dnešním světě.
Kolaborativní učení je učení ve skupině, která spolupracuje. Pojem kolaborativní učení v Česku běžně zaměňujeme s pojmem kooperativní učení. (V angličtině se collaborative váže spíše k učení - learning, zatímco cooperative se používá častěji v souvislosti s praktickými činnostmi.)
Skupina spolupracuje na dosažení určitého cíle, obvykle na splnění složitější úlohy. Za splnění jsou zodpovědni všichni členové skupiny. Důležitou roli hrají sociální vztahy, jejich rozvoj a udržování je současně prostředkem ke splnění úlohy a současně cílem sám o sobě. Spolupráce vychází z otevřené komunikace, probíhá v atmosféře rovnocennosti, důvěry, sdílení a podpory. Z práce skupiny mají prospěch všichni jednotlivci. Členové skupiny zastávají různé role.
Přestože je hodnocena práce skupiny jako celku, každý z členů má individuální zodpovědnost za to, co se v průběhu spolupráce naučil.