Kokštejn

Dnes se chceme ponořit do fascinujícího světa Kokštejn. Ať už tomu dáme jakýkoli přístup, Kokštejn vždy v lidstvu vzbuzoval zájem a zvědavost. Ať už jako předmět studia, jako historická postava nebo jako inspirace pro kreativitu, Kokštejn zanechal svou stopu ve světě nepředstavitelnými způsoby. V průběhu historie byla předmětem debat, analýz a obdivu a byla považována za referenční bod v různých kontextech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Kokštejn a pokusíme se osvětlit jeho důležitost a dopad na různé aspekty lidského života.

Kokštejn
Wilsonova skála se zbytky hradu Kokštejn
Wilsonova skála se zbytky hradu Kokštejn
Základní informace
Výstavbapo r. 1350
Zánikpřed r. 1556
Stavebníkmanové třebíčského kláštera
Další majiteléneznámý
Poloha
AdresaWilsonova skála, Hartvíkovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky20524/7-2635 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Kokštejn (též Kufštejn nebo Kopfštejn[1]) stával na skále nad Dalešickou přehradou u obce Hartvíkovice. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie

Kokštejn byl postaven ve 2. polovině 14. století many třebíčského kláštera na skále u Hartvíkovic jako protiváha blízkých Čalonic. Jediná zmínka o hradu je z roku 1556, kdy se uvádí jako pustý.[1]

Jednalo se o menší objekt, který měl sloužit jako předsunutý vojenský opěrný bod k ochraně panství třebíčského benediktinského kláštera.

Dostupnost

Místo hradu je přístupné po žlutě značeném turistickém okruhu Hartvíkovice–Kokštejn–Hartvíkovice. V blízkosti se nachází rekreační osada Wilsonka.

Reference

  1. a b FABIÁN, Petr. Kokštejn – Kopfštejn, Wilsonova skála . Hrady-zriceniny.cz . Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky . Praha: Národní památkový ústav . Identifikátor záznamu 131359 : hrad Kokštejn, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ . 

Externí odkazy