Knut I. Švédský

V dnešním světě se Knut I. Švédský stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. Od svého vzniku upoutal Knut I. Švédský pozornost akademiků, odborníků, profesionálů i široké veřejnosti a vyvolal intenzivní debatu a nekonečné diskuse o jeho důsledcích, aplikacích a důsledcích. Ať už kvůli svému dopadu na technologie, ekonomiku, kulturu nebo politiku, Knut I. Švédský je i nadále předmětem studia a analýzy, vzbuzuje rostoucí zájem a přitahuje pozornost různých aktérů a sektorů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Knut I. Švédský, jeho výzvy, příležitosti a možné dopady s cílem osvětlit jeho důležitost a přispět k pochopení jeho rozsahu a významu dnes.

Knut I. Švédský
král švédský
Portrét
Doba vlády11671195
Úmrtí1195/96
PohřbenKlášter Varnhem
PředchůdceKarel VII. Švédský
NástupceSverker II.
ManželkaCecílie Johansdotter
PotomciErik X. Knutsson
OtecErik IX. (Svatý)
MatkaKristina Dánská
PříbuzníFilip Eriksson, Katarina Eriksdotter, Inger Eriksdatter a Markéta Švédská (sourozenci)
Ingeborg Eriksdotter Švédská, Erik XI. Švédský, Žofie Eriksdotter Švédská, Mariana Eriksdotter Švédská, Martha Eriksdotter, Margareta (?)[1] a Helen Eriksdottir[1] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knut I. Švédský (šv. Knut Eriksson, zemřel 1195/96) byl švédským králem v letech 11671195. Byl synem krále Erika Svatého a Kristiny Dánské.

Králem se stal v roce 1167, po desetiletém exilu, kdy převzal trůn po úkladně zavražděném Karlovi VII. Ihned začal boj o moc mezi Knutem a syny Sverkera I. Teprve od roku 1173 se Knut mohl nazývat králem celého Švédska.

V roce 1187 postavil na stockholmském ostrově hrad. Stavěl i další pohraniční opevnění, aby zemi ubránil před pohanskými nájezdy z baltských zemí. Po Knutově smrti roku 1195 či 1196 trůn převzal Sverker II.

Potomci

Kolem roku 1160 se Knut oženil s ženou, jejíž jméno není známé, ale obvykle se identifikuje jako Cecílie Johansdotter. S ní pak měl čtyři syny a zřejmě jednu dceru.

Když v roce 1195 Knut zemřel, jeho synové (Jon, Joar, Knut a Erik) byli ještě děti. Díky vlivu mocného jarla Birgera Brosy byl králem zvolen Sverker II. z konkurenční dynastie Sverkerovců. Synové krále Knuta zůstali žít u dvora až do roku 1203, kdy obnovili své nároky na trůn.

V roce 1205 se bratři vrátili do Švédska s norskou podporou. V bitvě u Älgaråsu ale byli poraženi a tři z bratrů byli zabiti. V roce 1208 se však poslední z ních, Erik, znovu vrátil do Švédska s norskými jednotkami a Sverkera porazil v bitvě u Leny. Stal se králem jako Erik X.

Přehled potomků

  • Jon Knutsson (zabit v roce 1205 u Älgaråsu)
  • Knut Knutsson (zabit v roce 1205 u Älgaråsu)
  • Joar Knutsson (zabit v roce 1205 u Älgaråsu)
  • Erik X. Knutsson († 1216)
  • dcera, zřejmě Sigrid nebo Karin

Reference

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy

Předchůdce:
Karel VII.
Znak z doby nástupu Švédský král
11671195
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sverker II.