Jehelec

V dnešním článku budeme hovořit o Jehelec, tématu, které je v poslední době obzvláště aktuální. Jehelec je téma, které vzbudilo zájem odborníků i laické veřejnosti, vyvolává diskuse a podněcuje k reflexi. V průběhu let byl Jehelec předmětem studia, analýz a sporů, což vedlo k většímu porozumění a povědomí o jeho důležitosti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Jehelec, od jeho původu a vývoje až po jeho dopad na společnost a jeho význam dnes. Kromě toho prozkoumáme různé pohledy a názory na Jehelec s cílem poskytnout úplný a obohacující přehled tohoto fascinujícího tématu.

Jehelec (Mathieu)

Jehelec je pomocný chirurgický nástroj, sloužící ke snadnějšímu šití – jehelcem se zachycuje jehla s návlekem šicího materiálu. Jehelec má nejčastěji podobu klíštěk s nůžkovitými nebo klešťovými rukojeťmi a krátkými tupými čelistmi, opatřenými křížovým vroubkováním pro pevnější zachycení jehly. Tvarem bývá jehelec často zaměňován za peán, ale použití a určení obou nástrojů je diametrálně odlišné.

Jehelců je mnoho druhů. Například na šití v hloubce, šití kůže, šití měkké tkáně nebo na šití drobných ran. Tyto jehelce pak nápadně připomínají peány.

Nejběžnější modifikace

  • jehelec Mayo-Hegar má v čelistech vytvořen průsvit, odpovídající používané jehle
  • jehelec Mathieu ma samorozevírající se rukojeti klešťového typu s fixací na jejich zadním konci
  • jehelec Olsen-Hegar má čelisti kombinované s nůžkami (mezi plochou čelistí a kloubem), používá se pro zvýšení produktivity práce malých operačních týmů
  • jehelec podle Langenbecka má vroubkované dlouhé rukojeti a krátké čelisti, umožňující velmi pevné uchopení jehly
  • Bozemannův jehelec je prohnutý do tvaru písmene S pro šití v hlubších vrstvách tkáně

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Jehelec na Wikimedia Commons