V dnešní době je Jízdní odpor tématem, které v dnešní společnosti vyvolává velký zájem a diskuse. Stále více lidí má zájem dozvědět se více o Jízdní odpor a jeho dopadu na různé oblasti každodenního života. Od osobních aspektů po sociální problémy se Jízdní odpor stal relevantním tématem, které si zaslouží být prozkoumáno a pečlivě analyzováno. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy a přístupy související s Jízdní odpor s cílem poskytnout kritickou a obohacující vizi na toto v současnosti velmi diskutované téma.
Jízdní odpory je souhrnné označení pro síly, které působí proti pohybu vozidla při jízdě. Výsledný jízdní odpor je dán součtem jednotlivých složek:
valivý odpor,
aerodynamický odpor,
odpor stoupání a
odpor zrychlení.
Odpory valivé a aerodynamické působí vždy proti pohybu vozidla, odpory stoupání a zrychlení pouze při daném způsobu pohybu. Jejich suma představuje sílu, které musí pro daný režim jízdy dosahovat hnací síla pohonu vozidla.
Odpor prostředí, neboli aerodynamický odpor, též vzdušný odpor, je soubor všech sil, kterými plyn nebo kapalina působí proti pohybu těles v něm. Odpor je způsoben třením, které vzniká při kontaktu tělesa a prostředí. Je roven:
v – náporová rychlost (rychlost větru minus rychlost vozidla)
Odpor stoupání
Síly na nakloněné rovině - odpor stoupání představuje síla F1, která působí proti stoupání
Odpor stoupání se projevuje při překonávání převýšení. Při jízdě vozidla do kopce je kladný a pohon jej musí překonávat, při jízdě z kopce je záporný a vozidlo urychluje. Jeho velikost je dána:[5]
Odpor zrychlení, neboli setrvačný odpor, působí proti zrychlení tělesa (snaží se jej držet na stejné rychlosti). U automobilů tento zákon platí obzvláště, kvůli velkému množství rotačních částí. Zjednodušený vzorec je:[1]