Izraelské království (sjednocené)

V dnešním světě je Izraelské království (sjednocené) téma, které nabylo na významu v různých oblastech společnosti. Po léta je Izraelské království (sjednocené) předmětem debat a analýz kvůli jeho dopadu na každodenní životy lidí. Ať už ve vědecké, sociální, politické nebo kulturní oblasti, Izraelské království (sjednocené) se ukázal jako stálý bod zájmu pro výzkumníky, odborníky i širokou veřejnost. V tomto článku prozkoumáme, jak Izraelské království (sjednocené) ovlivnil různé oblasti společnosti a jaké jsou jeho důsledky pro současnost a budoucnost. Prostřednictvím hluboké analýzy se dnes snažíme lépe porozumět důležitosti a rozsahu Izraelské království (sjednocené).

Izraelské království
𐤉𐤔𐤓𐤀𐤋
 izraelské kmeny cca 1050–930
př. n. l.
Izraelské království 
Judské království 
Fénicie 
Geografie
Mapa
Gibeat (1030–1010 př. n. l.)
Mahanaim (1010–1008 př. n. l.)
Hebron (1008–1003 př. n. l.)
Jeruzalém (1003–930 př. n. l.)
Obyvatelstvo
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
izraelské kmeny izraelské kmeny
Následující
Izraelské království Izraelské království
Judské království Judské království
Fénicie Fénicie

Sjednocené království (hebrejsky המלוכה המאוחדת) Izraele a Judy je v hebrejské bibli (Starém zákoně) první království sjednocených dvanácti izraelských kmenů, kterému vládli králové Saul, David a Šalomoun (davidovská dynastie).

Předcházela mu doba Soudců (vojenských vůdců) popsaná v Knize Soudců, následovalo období rozdělení původního království na severní izraelské království a jižní judské království. Období sjednoceného království je popsáno v První a Druhé knize Samuelově a v První knize královské.

Historicita

Zatímco náboženští fundamentalisté a konzervativní náboženští historici považují základ biblického příběhu za skutečný a datovatelný, kritičtí badatelé vycházející především z archeologických nálezů jsou k němu skeptičtí a považují ho za zakladatelský mýtus. Podle nich byli David a Šalomoun spíše kmenovými náčelníky a sjednocené království existovalo až později (o jedno a půl až dvě století).

K nejstarším písemným pramenům patří stéla z Tel Danu datovaná do 9. století, která zmiňuje davidovskou dynastii.

Izraelští králové

Doba vlády Jméno
1050–1010 Saul
1010–1008 Iš-bošet
1008–970 David
970–931 Šalomoun
931–930 Rechabeám

Související články

Externí odkazy