Izoklina

V dnešním světě se Izoklina stal tématem neustálého zájmu a debat. Od svého vzniku Izoklina vzbuzuje zvědavost a pozornost odborníků i fandů. Jeho dopad na společnost a v různých oblastech studia z něj učinil základní prvek, který je třeba vzít v úvahu v jakékoli analýze nebo diskusi. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Izoklina, od jeho historie a původu až po jeho dnešní vliv. Kromě toho prozkoumáme různé úhly pohledu a názory kolem Izoklina s cílem nabídnout kompletní a obohacující vizi tohoto fascinujícího tématu.

Obr. 1: Izoklíny (modře), gradientní pole (černě) a některé křivky řešení (červeně) rovnice y'=xy

Izoklína (též izoklina nebo isoklina, křivka stejného spádu) je křivka spojující body, ve kterých má rodičovská funkce stejný spád (gradient) bez ohledu na počáteční podmínky. Termín je odvozen z řeckých slov Isos (ισος) znamenající „stejný“ a Klisi (κλίση) znamenající „spád“.

Izoklíny se často používají jako grafická metoda řešení obyčejných diferenciálních rovnic. Izoklíny pro rovnici tvaru y' = f(x,y) jsou křivky v rovině (x, y), které získáme tak, že položíme hodnotu f(x,y) rovnou nějaké konstantě. Výsledkem je sada křivek (pro různé konstanty), podél nichž mají křivky řešení stejný spád. Spočítáním tohoto spádu pro každou izoklínu lze zobrazit gradientní pole; to umožňuje poměrně snadno nakreslit přibližné křivky řešení – viz obr. 1.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isocline na anglické Wikipedii.

  • BARTSCH, Hans-Jochen. Matematické vzorce. 1. vyd. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1983. 
  • Hanski, I. (1999) Metapopulation Ecology. Oxford University Press, Oxford, stránky 43–46.

Mathworld: Isocline