Ida Babenberská

V současnosti se Ida Babenberská stalo tématem obecného zájmu, které upoutalo pozornost široké veřejnosti. Relevance Ida Babenberská vyvolala debatu, která sahá od politické a sociální sféry až po každodenní konverzace. Po desetiletí byl Ida Babenberská předmětem studia a výzkumu v různých oblastech znalostí, což dalo vzniknout rozsáhlým nashromážděným poznatkům o jeho významu a dopadu na moderní společnost. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Ida Babenberská a jeho vliv na náš každodenní život, analyzujeme jeho vývoj v čase a jeho budoucí důsledky.

Ida Babenberská
Narození11. století
ChoťLitold Znojemský
DětiKonrád II. Znojemský
RodičeLeopold II. Babenberský a Ida z Formbachu
RodBabenberkové
PříbuzníLeopold III. Babenberský, Helbirga Babenberská a Alžběta Babenberská (sourozenci)
Helena Znojemská a Konrád II. Český[1] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ida Babenberská († 24. dubna neznámého roku) byla manželka Litolda Znojemského a matka jeho nástupce Konráda II.

Život

Ida byla dcera markraběte bavorské východní (rakouské) marky Leopolda II. a sestra Leopolda III., její sestra Helbirga Babenberská byla manželkou Bořivoje II. a stala se českou kněžnou. Velkolepá svatba její sestry s Bořivojem se konala ve Znojmě pod patronací knížete Břetislava II. 18. října 1100. Idin manžel Litold byl ale ze svatby vyhnán a uchýlil se na hrad Raabs.

V roce 1101 vpadl Litoldův bratr Oldřich Brněnský do Čech, k bitvě Malína s novým knížetem Bořivojem II. ale nedošlo, čeští velmoži Oldřicha nepodpořili. Vojsko Litolda a Oldřicha složené z německých spojenců se rozprchlo. Bratři se ovšem mohli vrátit do svých údělů. Na zisk pražského knížecího stolce nejspíš rezignovali a snad proti Bořivojovi II. podporovali olomouckého údělníka Svatopluka.

Konrád II. Znojemský byl zřejmě jediným přeživším dítětem Litolda a Idy.

Reference

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy