V tomto článku prozkoumáme téma Hustota zčernání do hloubky, analyzujeme jeho různé aspekty a jeho možné důsledky. Hustota zčernání je téma, o kterém se dlouho diskutuje a je aktuální v různých kontextech, od osobní až po profesní sféru. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy, které existují na Hustota zčernání, a také jeho vývoj v čase. Stejně tak se pokusíme osvětlit možné budoucí důsledky Hustota zčernání a jeho dopad na naši společnost. Doufáme, že tento článek může poskytnout široký a komplexní přehled o Hustota zčernání a pomůže čtenářům lépe porozumět tomuto tématu a jeho důsledkům.
Hustota zčernání ve fotografii je logaritmus poměru intenzity dopadajícího světla k intenzitě světla, které prošlo fotografickou emulzí. Zčernání fotografické emulze závisí na různých faktorech, především na intenzitě a délce osvitu (gradační křivka). Měří se mikrofotometrem nebo denzitometrem. Zčernání v závislosti na stopě objektu, které po dobu osvitu projde negativem, se mění - na okrajích negativu je menší než uprostřed. Má na něj vliv i předosvětlení negativu světlem oblohy a rozptýleným světlem v optice, které způsobují postupné zvýšení citlivosti emulze a tím i zjasnění později exponovaných objektů (Eberhardův efekt).
Ferdinand Hurter a Vero Charles Driffield začali v letech 1876 - 1890 systematicky pozorovat vlastnosti a určovali charakteristické citlivosti fotografické emulze - pokládají základy denzitometrie a senzitometrie.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hustota sčernenia na slovenské Wikipedii.