Housův mlýn

V dnešním světě se Housův mlýn (název článku) stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Od svého dopadu na společnost až po jeho důsledky v každodenním životě, Housův mlýn upoutal pozornost akademiků, odborníků a občanů obecně. S multidisciplinárním přístupem se tento článek bude zabývat různými pohledy na Housův mlýn a bude zkoumat jeho vliv v oblastech, jako je technologie, kultura, ekonomika a politika. Kromě toho budou analyzovány současné trendy související s Housův mlýn a její možné budoucí projekce. Prostřednictvím této vyčerpávající analýzy se snažíme poskytnout komplexní pohled na Housův mlýn a jeho význam v současném světě.

Housův mlýn
Housův mlýn v Táboře
Housův mlýn v Táboře
Poloha
AdresaTábor, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Housův mlýn byl vystavěn na základech mlýna ze 13. století, těsně pod starobylými hradbami města Tábora, na břehu Tismenického potoka, vytékajícího z vodní nádrže Jordán. Vedle mlýna stojí lázeňský dům z 19. století.

Historie

V těchto místech se v 15. století konaly bohoslužby husitských radikálů – adamitů. Údajně zde byli pohřbeni švédští dobyvatelé, kteří zahynuli při obléhání města v roce 1645. V 18. století vyrostl v tomto malebném zákoutí první parní mlýn, spojený s lázněmi. Pověst praví, že právě zde ústil tajný východ z táborského podzemí.[1]

Současnost

Mlýn má čtyři patra, ve kterých se nachází lidová krčma, panská krčma, hlavní sál, zbrojnice, keltský salón, muzeum tortury – mučírna, šermírna, podkrovní sál, kostymérna, půjčovna a sklady kostýmů rekvizit a dekorací. Zázemí tu najdou hudební klub a výstavní síň, konají se zde koncerty, festivaly nebo školy šermu.

V průběhu roku hostí mlýn několik událostí: Keltský festival Lugnasad, Dobývání Tábora Švédy, Rytířský den při Táborských setkáních, Festival historických bojovníků, konají se zde historické svatby, historické soutěže nebo středověký silvestr. Historicko – naučnou formou působí oživené podzemí, mučírna, výuka šermu, tance, chorál, metání dobývacím strojem, zbrojnice, dětská bitva o vozovou hradbu, lukostřelnice – jak bojovala práčata, husitské občerstvení. V mlýně působí také Akademie rytířských umění, která se věnuje šermu, lukostřelbě nebo jízdě na koni.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.housuvmlyn.cz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-04. 
  2. http://www.skolasermu.cz

Související články

Externí odkazy