V tomto článku budeme hovořit o Hodnost, tématu, které vyvolalo zájem a diskusi v různých oblastech. Hodnost je téma, které zaujalo odborníky i fandy, s různými přístupy a pohledy, které stojí za to prozkoumat. V průběhu historie měl Hodnost významný dopad na společnost, kulturu a každodenní život a vyvolával debaty a úvahy, které zůstávají aktuální i dnes. Prostřednictvím tohoto článku se ponoříme do světa Hodnost, abychom lépe porozuměli jeho důležitosti a vlivu v různých kontextech.
Hodnost je označení charakterizující postavení a význam jedince v hierarchicky uspořádaném systému. Často je spojena s nějakými výhodami oproti nižším hodnostem. U přísně hierarchických systémů hodností u ozbrojených sil dává vyšší hodnost právo udělovat rozkazy nižším hodnostem. Hodnost se pojí s osobou, které byla udělena, zůstává jí i po převelení do zálohy nebo odchodu do důchodu. Osoba o ni může přijít pouze povýšením nebo degradací. Např. plukovník je nadřízený např. poručíka a podřízený generálovi.
Občas bývá nesprávně používán pojem hodnost i v poněkud širším významu, kdy se pod ní rozumí nejen pravé hodnosti, ale i posty, tedy jmenování do funkce. Časté je to například u ozbrojených sil. Post je pozice, která není nijak automaticky spojena s osobou toho, který ji zrovna zastává. Obvykle je funkce nadřazena hodnosti: Např. oblastní vrchní velitel je bez ohledu na hodnosti nadřazen všem vojákům přiděleným jeho oblasti. Tato funkce není spojena s jeho osobou – je to jen dočasná pozice, z níž může být zas odvolán: převelen, odejít do zálohy nebo důchodu, nebo se funkce může i sám vzdát (rezignovat). Při odvolání z funkce, je-li převelen na jiné místo s odlišnou „hodnotou“, často se mluví (stejně jako u hodnosti) o povýšení nebo degradaci.[zdroj?!]
Funkční hodnost je typická například pro letecký a lodní průmysl:
Výložky, náložky nebo nárameníky jsou zvláštní části uniformy určené k umístění distinkcí. Tyto pak vyjadřují hodnost svého nositele, profesní specializaci, platovou třídu; obecně jeho pozici v hierarchii systému.
Naproti tomu kapitánské epolety může nosit i vůdce malého plavidla nebo i civilní pilot ULL, ba i amatérský (volnočasový, mimo zaměstnání).
Typicky v armádě jsou pravidla o salutování, kdy a jak se má zdravit, obzvláště při uniformovanosti a v souvislosti s předepsanou pokrývkou hlavy. Na druhou stranu je už na domluvě či zvyklostech u daného útvaru či v dané skupině, zda se vzájemně zdraví, ba přímo si salutují, i když podřízený není zrovna v uniformě, když má dokonce volno, nebo když nadřízený má/nemá zrovna na sobě uniformu. Obzvláště brigadýrky je třeba zdravit automaticky a okamžitě, na to jsou v armádě závazná pravidla.