Historický ústav Akademie věd České republiky

Ve světě je Historický ústav Akademie věd České republiky v historii opakujícím se tématem. Od svého vzniku Historický ústav Akademie věd České republiky přitahoval zájem a pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí. Jeho dopad byl tak významný, že poznamenal před a po ve způsobu, jakým rozumíme světu kolem nás a jak se k němu vztahujeme. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad Historický ústav Akademie věd České republiky na různé aspekty každodenního života, od jeho vlivu na populární kulturu až po jeho význam ve vědě a technice. Prostřednictvím komplexní analýzy odhalíme skutečnou velikost Historický ústav Akademie věd České republiky a její roli v současné společnosti.

Historický ústav AV ČR
Vznik1921
Právní formaveřejná výzkumná instituce
SídloProsecká 809/76, Praha, 190 00, Česko
Souřadnice
Mateřská organizaceAkademie věd České republiky
Oficiální webwww.hiu.cas.cz
Datová schránkafr7nphp
IČO67985963 (VR)
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., je veřejnou výzkumnou institucí zřizovanou Akademií věd ČR.[1] Jeho cílem je výzkum českých, československých a obecných dějin.[2]

Historie

Jako součást Akademie věd byl ústav ustaven od jejího založení v roce 1952, navazoval však na starší tradici Státního historického ústavu vydavatelského založeného r. 1921. Mezi lety 1970–1990 nesl název Ústav československých a světových dějin ČSAV.

Výzkumná činnost

Historický ústav patří mezi hlavní výzkumná pracoviště v oboru historie v Česku. Základní strukturu výzkumných týmů tvoří šest oddělení: I. Oddělení dějin středověku; II. Oddělení dějin raného novověku; III. Oddělení moderních kulturních a sociálních dějin; IV. Oddělení moderních transnacionálních a intelektuálních dějin; V. Oddělení biografických studií; VI. Oddělení historické bibliografie. Součástí ústavu je také Český historický ústav v Římě – Instituto Storico Ceco di Roma, stejně jako několik vědeckých center (Centrum raně novověkých studií, Centrum právněhistorických studií, Centrum pro dějiny vzdělanosti, Výzkumné centrum Dvory a rezidence ve středověku, Výzkumné centrum historické geografie, Výzkumné centrum pro církevní a náboženské dějiny a Výzkumné centrum dějin a kultury východní Evropy).

Je zde zřízena rovněž rozsáhlá oborová knihovna, která obsahuje asi 250 000 svazků. Oddělení oborové bibliografie pak vytváří databázi Bibliografie dějin Českých zemí.[3]

Publikační a vydavatelská činnost

V rámci ústavu vychází také několik oborových periodik: Český časopis historický, Slovanský přehled, Mediaevalia Historica Bohemica, Folia Historica Bohemica, Moderní dějiny, Historická geografie.

Odkazy

Reference

  1. Záznam v Databázi Národních autorit ČR.
  2. Internetové stránky Historického ústavu AV ČR http://www.hiu.cas.cz/cs/ Archivováno 25. 4. 2019 na Wayback Machine. .
  3. Bibliografie dějin českých zemí (on-line) .

Externí odkazy