HC Verva Litvínov

V dnešním světě získal HC Verva Litvínov nebývalý význam. Ať už na osobní, profesní nebo společenské úrovni, HC Verva Litvínov se stal tématem neustálého zájmu a debat. Jeho dopad sahá od způsobu, jakým se vztahujeme k ostatním, až po způsob, jakým vykonáváme naše každodenní činnosti. V tomto článku do hloubky prozkoumáme důležitost HC Verva Litvínov a jak jeho vliv přinesl významné změny v různých aspektech našich životů. Od svého vzniku až po budoucí projekci bude HC Verva Litvínov i nadále tématem studia a úvah, které si zaslouží naši plnou pozornost.

HC VERVA Litvínov
Logo klubu
Logo klubu
NázevHC VERVA Litvínov, a.s.
MottoHlavně se z toho neposrat !
PřezdívkaCheza, Chemici
StátČeskoČesko Česko
MěstoLitvínov
Založen1945[1]
AsociaceČesko ČSLH
SoutěžČeská hokejová extraliga
Klubové barvyžlutá a černá
Stadion
NázevZimní stadion Ivana Hlinky, Litvínov
Kapacita6 011 diváků
Vedení
VlastníkORLEN Unipetrol
město Litvínov
HC Litvínov, sportovní spolek[2]
PrezidentAnna Ziobroń
Generální manažerPavel Hynek
Realizační tým
TrenérKarel Mlejnek
Asistenti trenéraRobert Reichel
David Kočí
KapitánMatúš SukeľKapitán
Asistenti kapitánaOndřej Kaše
David Kaše
Klubové úspěchy
Tituly1× mistr České republiky (2014/15)
Oficiální webové stránky
Aktuální soupiska
Přehled medailí
Československá hokejová liga
Stříbrná medaile 1977/1978 TJ CHZ Litvínov
Bronzová medaile 1981/1982 TJ CHZ Litvínov
Stříbrná medaile 1983/1984 TJ CHZ Litvínov
Bronzová medaile 1989/1990 TJ CHZ Litvínov
Stříbrná medaile 1990/1991 HC CHZ Litvínov
Bronzová medaile 1991/1992 HC Chemopetrol Litvínov
Česká hokejová extraliga
Stříbrná medaile 1995/1996 HC Chemopetrol Litvínov
Zlatá medaile 2014/2015 HC VERVA Litvínov

HC VERVA Litvínov (celým názvem: Hockey Club VERVA Litvínov) je český klub ledního hokeje, který sídlí v Litvínově v Ústeckém kraji. Založen byl v roce 1945 pod názvem SK SZ Horní Litvínov. Svůj současný název nese od roku 2011. Od roku 1959, od postupu do nejvyšší české soutěže, jsou společně s Pardubicemi (1950) jedinými kluby, které za žádných okolností, ještě nesestoupily do nižší ligy. Společnost Orlen Unipetrol podporuje klub od jeho založení v roce 1945 a s podílem 70,95 % je majoritním vlastníkem klubu. Generálním partnerem klubu je od roku 2007 společnost Benzina, a tak klub nesl nejdříve název HC Benzina Litvínov a od sezóny 2011/12 název HC Verva Litvínov, který je inspirován názvem prémiových paliv VERVA.[3] Od sezóny 1993/94 působí v Extralize, české nejvyšší soutěži ledního hokeje. Klubové barvy jsou žlutá a černá.

Své domácí zápasy odehrává na zimním stadionu Ivana Hlinky s kapacitou 6 011 diváků.

Týmové úspěchy

Historie

Začátky

Mužstvo hrálo nejprve na zamrzlém házenkářském hřišti. Od roku 1952 se postupně z I. A třídy přes krajský přebor a oblastní soutěž propracovalo do celostátní soutěže, která se posléze změnila ve druhou ligu. V té době klub hrál již celý rok na stadionu s umělou ledovou plochou vybudovaném v roce 1955. V roce 1959 Litvínov vyhrál dvanáctičlennou druhou ligu a postoupil do nejvyšší soutěže, kde se nachází dodnes.

Nováček soutěže ovšem velmi dlouho čekal na výraznější úspěch a pravidelně obsazoval místa ve druhé polovině tabulky. Často bojoval o holé udržení. V roce 1962 měl dokonce podle tabulky sestoupit, ale Tatra Kolín svého práva na postup z druhé ligy nevyužila. Po této sezóně zde sbíral tři roky první trenérské zkušenosti mistr světa z roku 1949 Augustin Bubník. Za jeho působení vysílal Litvínov do reprezentace na mistrovství světazimní olympijské hry útočníka Jaroslava Waltera, což byl první drobný úspěch, kterým dal tým o sobě vědět. Navíc se v roce 1965 dočkala zastřešení ledová plocha. V polovině 60. let také přišel první úspěch při práci s mládeží, když starší dorostenci získali titul přeborníka tehdejšího Československa. Někteří se vzápětí objevili i v kádru prvního družstva mezi dospělými. Nad všemi vynikal střední útočník Ivan Hlinka, který v 16 letech hrál ligu a v 19 již oblékl reprezentační dres. Zdatně mu sekundoval i obránce Jiří Bubla, který se s ním posléze v 70. letech stal trojnásobným mistrem světa.

Vzestupy a pády v československé soutěži

Čekání na týmový posun trvalo ale dále. Až v roce 1975 mužstvo zakončilo sezónu v první polovině tabulky na 4. místě a navíc také poprvé s aktivním poměrem branek. Hlinka se podílel na plné polovině gólů svého týmu, když nasbíral 78 kanadských bodů za 36 gólů a 42 přihrávek, v čemž neměl v lize konkurenci. Ve stejném roce se podařilo vyhrát republikový přebor i starším žákům. Po velkém výkyvu směrem dolů skončil Litvínov v roce 1978 nečekaně na 2. místě a Ivan Hlinka, nejlepší nahrávač ligy ročníku s 39 asistencemi, vyhrál anketu Zlatá hokejka. Od prvních mistrovství světa do 20 let ve druhé polovině 70. let mládežnická líheň Litvínova zásobovala i náš juniorský reprezentační výběr. Obránce Arnold Kadlec posléze získal i seniorskou zlatou medaili ze šampionátu v Praze 1985.

Počátek 80. let sice znamenal rozloučení s Hlinkou a Bublou, kteří mohli oficiálně odejít do NHL, ale na jejich místa se již tlačili další úspěšní mladíci. Ještě před dovršením 18 roku věku se v týmu postupně dobře adaptovali útočníci Vladimír Růžička, Petr RosolPetr Klíma. Všichni reprezentovali na mistrovství světa do 20 let a první dva se s obránci Kadlecem a Eduardem Uvírou, který do Litvínova přišel z Opavy, stali v roce 1985 v Praze mistry světa. Klímu o šampionát připravilo zranění, ale díky emigraci se stal v dresu Edmontonu v roce 1990 druhým litvínovským hokejistou, jehož jméno je vyryto na Stanley Cupu. O čtyři roky ho předstihl ještě mladší emigrant obránce Petr Svoboda, který v NHL nejprve oblékl dres Montrealu.

Litvínov zatím na domácí scéně upevňoval svou pozici, když pravidelně končil v horní polovině tabulky, ale na úplný vrchol až příliš útočně laděné mužstvo nedosáhlo. V roce 1984 tým zopakoval 2. místo, čemuž velmi pomohlo domácí prostředí, kde zaznamenal ztráty jenom při 2 remízách z 22 utkání. Růžička se tehdy poprvé stal nejlepším střelcem ligy s 31 góly a zároveň i nejproduktivnějším hráčem ligy s 54 body. Tyto své úspěchy v dalších sezónách dokázal zopakovat a v roce 1986 v dresu Litvínova získal svou první Zlatou hokejku. Rozvoj hokeje v Litvínově podpořilo i dokončení druhé kryté haly v roce 1982. Následovala neuvěřitelná série šesti republikových dorosteneckých titulů v období 19851990, která se projevila i v juniorech, kde Litvínov triumfoval na republikové úrovni v roce 1989.

Na seniorské úrovni ve druhé polovině 80. let přišly opět výkyvy, které někdy ani nedovolily mužstvu proniknout do nově zavedeného systému play-off. Když bylo nejhůře, sestoupil v lednu 1987 trenér Ivan Hlinka z lavičky a oblékl opět hráčský dres. Do týmu však již pronikali noví mladí hráči jako útočníci Robert Kysela, v roce 1987 sotva 16letý Robert Reichel, Josef Beránek ml., Robert Lang, Martin Ručinský, obránce Jiří Šlégr, brankář Zdeněk Orct z Liberce, kteří se v budoucnu stali olympijskými vítězi a světovými mistry. V roce 1990 Litvínov v play off získal 3. místo a opět měl ve svém středu nejlepšího střelce a muže kanadského bodování celé ligy, kterým se stal Reichel se 48 góly a 82 body, a k tomu ještě nejlepšího nahrávače Rosola se 38 asistencemi.

I bez Reichela zaznamenal Litvínov v další sezóně, kterou poznamenal po změně společenských poměrů již oficiální hromadný odchod hráčů do zámoří, třetí výrazný úspěch v historii klubu. Po 3. místě v základní části se probojoval do finále play off, v němž nestačil na Jihlavu. Úspěch se odrazil i ve vyhlašování různých ocenění, když se Hlinka stal nejlepším trenérem a Šlégr nejlepším obráncem ligy. Na podzim 1991 klub přišel o Beránka a Ručinského, kteří nedbali platných smluv a nevrátili se s reprezentací z Kanadského poháru, aby mohli hrát NHL. Do kádru se tedy začleňovali další mladíci, mezi nimiž vynikl zejména budoucí olympijský vítěz útočník Jan Čaloun. V posledních dvou federálních sezónách sice mužstvo vždy po konci play off o jednu příčku kleslo, ale v roce 1993 Litvínov poprvé vyhrál alespoň základní část soutěže. V posledním ročníku československé ligy si korunu krále střelců odnesl Čaloun za 44 branek a celý ročník v Litvínově odehrál kanadský útočník Lloyd Pelletier.

Působení v české soutěži

Mezi roky 1992 a 1998 získali litvínovští dorostenci dalších 5 celorepublikových titulů. V české extralize se do kádru zařadil útočník Tomáš Vlasák a tým opět pravidelně postupoval do play off. Na počátku sezóny v roce 1994 se v době stávky v NHL v litvínovském dresu na jistou dobu objevili i Lang, Ručinský, Šlégr a Svoboda. Finále play off se ale do města vrátilo až v sezóně následující. Ani v roce 1996 však Litvínov na celkový primát v lize nedosáhl, protože nezastavil v té době kralující Vsetín. Na post brankářské jedničky se po čtyřech sezónách propracoval Petr Franěk a v obraně se na dva roky zabydleli obránci Normunds SējējsLotyšskaSergej ButkoRuska. Josef Beránek st. byl vyhlášen nejlepším ligovým trenérem a Vladimír Jeřábek, který byl u všech litvínovských druhých míst v historii klubu, veteránem ligy. Další tři sezóny byly ve znamení ústupu z pozic, když se tým dvakrát nedokázal probojovat do play off. Probíhala obměna kádru, ale doplňování schopnými mladíky začínalo váznout, ačkoli starší žáci získali v letech 1995 a 2000 celorepublikové tituly.

V roce 2000 se Litvínov ještě jednou protlačil v play off mezi nejlepší čtyři mužstva, na čemž měli výraznou zásluhu navrátilci v útoku Reichel, Jan Alinč a Rosol. O rok později šel tým po základní části do play off dokonce ze 4. pozice a jeho dres oblékal nejproduktivnější obránce ligy Karel Pilař. Stejně jako v předchozím roce přemohla Litvínov v play off Sparta, ale tentokrát se to stalo již ve čtvrtfinále. Do následující sezóny vstupoval tým i přes návrat Klímy značně oslabený a až v posledním kole na ledě Kladna začátkem března 2002 Litvínov výhrou odmítl nutnost hrát baráž o setrvání v extralize. V mezisezónní přestávce ovšem potom Litvínov vyhrál hokejový pohár (Tipsport cup). Na play off se zde nicméně čekalo až do sezóny začínající na podzim 2004, v níž probíhala tentokrát celoroční výluka NHL, která do domovského dresu poslala útočníky Ručinského s Reichelem a obránce Šlégra se Škoulou. Dokonalou senzací však byl v půlce sezóny návrat Čalouna, který ve 24 utkáních vstřelil 28 branek. Kvůli zraněním různých hráčů ale Litvínov postoupil do play off jenom díky lepším vzájemným zápasům s Plzní a posléze vypadl ve čtvrtfinále s obhájcem titulu ze Zlína. Jiří Šlégr se po mistrovství světa ve Vídni 2005 zařadil jako jeden z prvních Čechů mezi velmi pomalu se rozrůstající celosvětový klub hráčů, kteří získali zlato na MS, ZOH a jsou i držiteli Stanley cupu (viz Zlatá trojkoruna). V klubu působí maskot Vervák(Gepard). V sezóně 2014/2015 dokázala Verva získat titul mistra, když ve finále v sedmém zápase porazila HC Oceláři Třinec 2:0 na jeho ledě.

Mistři světa, olympijští vítězové, držitelé Stanley cupu

Další významní hráči klubu

Historické názvy

Zdroj: [1]

  • 1945SK SZ Horní Litvínov (Sportovní klub Stalinovy závody Horní Litvínov)
  • 1954Jiskra SZ Litvínov (Jiskra Stalinovy závody Litvínov)
  • 1962TJ CHZ ČSSP Litvínov (Tělovýchovná jednota Chemické závody Československo-Sovětského přátelství Litvínov)
  • 1990HC CHZ Litvínov (Hockey Club Chemické závody Litvínov)
  • 1991HC Chemopetrol Litvínov (Hockey Club Chemopetrol Litvínov)
  • 1994HC Litvínov, s.r.o. (Hockey Club Litvínov, společnost s ručením omezeným)
  • 1996HC Chemopetrol, a.s. (Hockey Club Chemopetrol, akciová společnost)
  • 2007HC Litvínov (Hockey Club Litvínov)
  • 2009HC BENZINA Litvínov (Hockey Club BENZINA Litvínov)
  • 2011HC Verva Litvínov (Hockey Club Verva Litvínov)

Projekty

  • BREJK – časopis ke každému zápasu
  • Konto Našeho Srdce – charitativní podpora v různých oblastech

Rekordy klubu

Zimní stadion Ivana Hlinky - Exteriér
Zimní stadion Ivana Hlinky - Exteriér
Zimní stadion Ivana Hlinky - Interiér
Zimní stadion Ivana Hlinky - Interiér

Rekordy samotného klubu

  • Nejdelší série výher – 11 (2023/24)
  • Nejdelší série proher – 10 (2017/18)
  • Nejdelší série bez výhry – 14 (1961/1962)
  • Nejdelší série bez prohry – 12 (1982/1983)
  • Nejvyšší průměrná návštěva – 7 070 diváků na utkání (1977/1978)
  • Nejvyšší návštěva na jedno domácí utkání – 32 009 diváků na Open Air v Drážďanech (2019/2020)
  • Nejvyšší počet bodů po základní části – 105 (2014/2015)
  • Nejlepší umístění po základní části – 2. místo (2014/2015)

Rekordy jednotlivců v klubu

Ocenění jednotlivců

Statistiky

Přehled ligové účasti

Stručný přehled

Zdroj: [4][5][6]

  • 1954–1955: Přebor Ústeckého kraje – sk. B (3. ligová úroveň v Československu)
  • 1955–1956: Oblastní soutěž – sk. E (3. ligová úroveň v Československu)
  • 1956–1957: 2. liga – sk. B (2. ligová úroveň v Československu)
  • 1957–1959: 2. liga – sk. A (2. ligová úroveň v Československu)
  • 1959–1993: 1. liga (1. ligová úroveň v Československu)
  • 1993– : Extraliga (1. ligová úroveň v České republice)
Jednotlivé ročníky

Zdroj: [4][5][6]

Legenda: červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1954 – 1993)
Ročník Soutěž Úroveň PK Play-off Cel. um. Pozn.
1954/1955 Přebor Ústeckého kraje – sk. B 3. ? 1. Titul přeborníka Ústeckého kraje nad TJ Secheza Lovosice 1.

Reorganizace

1955/1956 Oblastní soutěž – sk. E 3. 4 1. 1. Postup
1956/1957 2. liga – sk. B 2. 6 4. 4.
1957/1958 2. liga – sk. A 2. 9 4. 4.
1958/1959 2. liga – sk. A 2. 12 1. 1. Postup
1959/1960 1. liga 1. 12 8. 8.
1960/1961 1. liga 1. 12 8. 9.
1961/1962 1. liga 1. 12 11. 11.
1962/1963 1. liga 1. 12 8. 7.
1963/1964 1. liga 1. 12 9. 8.
1964/1965 1. liga 1. 12 9. 8.
1965/1966 1. liga 1. 10 9. 9.
1966/1967 1. liga 1. 10 9. 9.
1967/1968 1. liga 1. 10 7. 7.
1968/1969 1. liga 1. 10 8. 8.
1969/1970 1. liga 1. 10 9. 9.
1970/1971 1. liga 1. 10 8. 8.
1971/1972 1. liga 1. 10 9. 9.
1972/1973 1. liga 1. 10 7. 7.
1973/1974 1. liga 1. 12 8. 8.
1974/1975 1. liga 1. 12 4. 4.
1975/1976 1. liga 1. 12 11. 11.
1976/1977 1. liga 1. 12 9. 9.
1977/1978 1. liga 1. 12 2. 2.
1978/1979 1. liga 1. 12 5. 5.
1979/1980 1. liga 1. 12 11. 11.
1980/1981 1. liga 1. 12 5. 5.
1981/1982 1. liga 1. 12 3. 3.
1982/1983 1. liga 1. 12 6. 6.
1983/1984 1. liga 1. 12 2. 2.
1984/1985 1. liga 1. 12 7. 7.
1985/1986 1. liga 1. 12 2. Semifinále (prohra 2:3 na zápasy s ASD Dukla Jihlava) 4.
1986/1987 1. liga 1. 12 9. 9.
1987/1988 1. liga 1. 12 5. Čtvrtfinále (prohra 0:3 na zápasy s ASD Dukla Jihlava) 6.
1988/1989 1. liga 1. 12 8. Čtvrtfinále (prohra 0:3 na zápasy s TJ Tesla Pardubice) 8.
1989/1990 1. liga 1. 12 8. Semifinále (prohra 0:3 na zápasy s HK Dukla Trenčín) 3.
1990/1991 1. liga 1. 12 3. Finále (prohra 1:3 na zápasy s ASD Dukla Jihlava) 2.
1991/1992 1. liga – sk. Západ 1. 7 2. Semifinále (prohra 1:3 na zápasy s HK Dukla Trenčín) 3.
1992/1993 1. liga 1. 14 1. Semifinále (prohra 2:3 na zápasy s HC Vítkovice) 4.
Česko Česko (1993 – )
Ročník Soutěž Úroveň PK Play-off Cel. um. Pozn.
1993/1994 Extraliga 1. 12 8. Čtvrtfinále (prohra 1:3 na zápasy s HC Kladno) 8.
1994/1995 Extraliga 1. 12 8. Čtvrtfinále (prohra 1:3 na zápasy s HC Dadák Vsetín) 8.
1995/1996 Extraliga 1. 14 4. Finále (prohra 1:4 na zápasy s HC Petra Vsetín) 2.
1996/1997 Extraliga 1. 14 9. NeNe 9.
1997/1998 Extraliga 1. 14 7. Čtvrtfinále (prohra 1:3 na zápasy s HC Vítkovice) 7.
1998/1999 Extraliga 1. 14 9. NeNe 9.
1999/2000 Extraliga 1. 14 7. Semifinále (prohra 0:3 na zápasy s HC Sparta Praha) 4.
2000/2001 Extraliga 1. 14 4. Čtvrtfinále (prohra 2:4 na zápasy s HC Sparta Praha) 7.
2001/2002 Extraliga 1. 14 13. NeNe 13.
2002/2003 Extraliga 1. 14 11. NeNe 11.
2003/2004 Extraliga 1. 14 10. NeNe 10.
2004/2005 Extraliga 1. 14 8. Čtvrtfinále (prohra 2:4 na zápasy s HC Hamé Zlín) 8.
2005/2006 Extraliga 1. 14 12. NeNe 12.
2006/2007 Extraliga 1. 14 12. NeNe 12.
2007/2008 Extraliga 1. 14 5. Čtvrtfinále (prohra 1:4 na zápasy s HC Energie Karlovy Vary) 5.
2008/2009 Extraliga 1. 14 3. Čtvrtfinále (prohra 0:4 na zápasy s HC Energie Karlovy Vary) 6.
2009/2010 Extraliga 1. 14 10. Předkolo (prohra 2:3 na zápasy s HC Slavia Praha) 10.
2010/2011 Extraliga 1. 14 8. Čtvrtfinále (prohra 2:4 na zápasy s HC Oceláři Třinec) 8.
2011/2012 Extraliga 1. 14 13. NeNe 13. sk. o udr.
2012/2013 Extraliga 1. 14 6. Čtvrtfinále (prohra 3:4 na zápasy s HC Škoda Plzeň) 6.
2013/2014 Extraliga 1. 14 11. NeNe 11. sk. o udr.
2014/2015 Extraliga 1. 14 2. Finále (výhra 4:3 na zápasy nad HC Oceláři Třinec) 1.
2015/2016 Extraliga 1. 14 13. NeNe 13. Baráž
2016/2017 Extraliga 1. 14 5. Čtvrtfinále (prohra 1:4 na zápasy s Mountfield HK) 7.
2017/2018 Extraliga 1. 14 14. NeNe 14. Baráž
2018/2019 Extraliga 1. 14 11. NeNe 11. sk. o udr.
2019/2020 Extraliga 1. 14 12. NeNe 12.
2020/2021 Extraliga 1. 14 11. Předkolo (prohra 0:3 na zápasy s Mountfield HK) 12.
2021/2022 Extraliga 1. 15 13. NeNe 13.
2022/2023 Extraliga 1. 14 11. Předkolo (prohra 0:3 na zápasy s HC Oceláři Třinec) 11.
2023/2024 Extraliga 1. 14 5. Semifinále (prohra 0:4 na zápasy s HC Dynamo Pardubice) 4.
2024/2025 Extraliga 1. 14

Přehled kapitánů a trenérů v jednotlivých sezónách

Sezóna Soutěž Kapitán Trenéři Soupiska
1969/1970 1.Liga Miroslav Kluc, Josef Hlinka
1970/1971 1.Liga Karel Mach
1971/1972 1.Liga Karel Mach
1972/1973 1.Liga Ivan Hlinka Karel Mach
1973/1974 1.Liga Ivan Hlinka Karel Mach, Vladimír Kýhos
1974/1975 1.Liga Ivan Hlinka Josef Koller
1975/1976 1.Liga Ivan Hlinka Josef Koller
1976/1977 1.Liga Ivan Hlinka František Voříšek, Josef Hlinka, Josef Beránek
1977/1978 1.Liga Ivan Hlinka František Voříšek, Josef Hlinka, Josef Beránek
1978/1979 1.Liga Ivan Hlinka Josef Hlinka, František Dům, Josef Beránek
1979/1980 1.Liga Ivan Hlinka František Dům, Josef Beránek
1980/1981 1.Liga Josef Ulrych František Dům, Karel Franěk
1981/1982 1.Liga Josef Ulrych František Dům, Josef Ulrych
1982/1983 1.Liga Jindřich Kokrment Vladimír Kýhos, Josef Beránek
1983/1984 1.Liga Jindřich Kokrment František Pospíšil, Vladimír Kýhos
1984/1985 1.Liga Jindřich Kokrment František Pospíšil, Vladimír Kýhos
1985/1986 1.Liga Vladimír Kýhos František Dům, Ivan Hlinka
1986/1987 1.Liga Vladimír Růžička František Dům, Ivan Hlinka
1987/1988 1.Liga Jaroslav Hübl Ivan Hlinka, Josef Ulrych
1988/1989 1.Liga Jaroslav Hübl Ivan Hlinka, Josef Ulrych
1989/1990 1.Liga Jaroslav Hübl František Dům, Josef Ulrych
1990/1991 1.Liga Jaroslav Hübl Ivan Hlinka, Josef Beránek
1991/1992 1.Liga Jaroslav Hübl Ivan Hlinka, Josef Beránek
1992/1993 1.Liga Jaroslav Hübl Ivan Hlinka, Josef Beránek, Ondřej Weissmann
1993/1994 Extraliga Kamil Prachař Ivan Hlinka, Josef Beránek, Ondřej Weissmann
1994/1995 Extraliga Kamil Prachař František Vorlíček, Ondřej Weissmann - Vladimír Kýhos, Jaroslav Hübl
1995/1996 Extraliga Kamil Prachař Josef Beránek, Vladimír Kýhos
1996/1997 Extraliga František Procházka Josef Beránek, Vladimír Kýhos, Miroslav Kapoun
1997/1998 Extraliga František Procházka Ondřej Weissmann, Vladimír Jeřábek - Ivan Hlinka
1998/1999 Extraliga Robert Kysela Ondřej Weissmann, Vladimír Jeřábek - Václav Sýkora, Vladimír Jeřábek
1999/2000 Extraliga Robert Reichel Václav Sýkora, Vladimír Jeřábek
2000/2001 Extraliga Robert Reichel Václav Sýkora, Otakar Vejvoda
2001/2002 Extraliga Petr Klíma Vladimír Kýhos, Viktor Lukeš - Josef Beránek, Jan Vopat ml.
2002/2003 Extraliga Petr Klíma František Výborný, Jaroslav Hübl Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2003/2004 Extraliga Richard Žemlička František Výborný, Jaroslav Hübl, Pavel Hynek Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2004/2005 Extraliga Robert Reichel Josef Beránek, Vladimír Jeřábek - Vladimír Jeřábek, Petr Rosol Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2005/2006 Extraliga Robert Reichel Václav Sýkora, Petr Fiala Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2006/2007 Extraliga Robert Reichel Václav Sýkora, Petr Fiala - Jaroslav Hübl, Petr Rosol Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2007/2008 Extraliga Robert Reichel Jaroslav Hübl, Petr Rosol Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2008/2009 Extraliga Robert Reichel Jaroslav Hübl, Petr Rosol Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2009/2010 Extraliga Robert Reichel Jaroslav Hübl, Jiří Kučera - Jiří Kučera, Jiří Šlégr Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2010/2011 Extraliga Roman Vopat Robert Reichel, Jiří Kučera - Vladimír Kýhos, Jiří Kučera Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2011/2012 Extraliga Martin Ručinský Vladimír Kýhos, Jiří Kučera - Jiří Kučera, Viktor Lukeš, Jiří Šlégr - Vladimír Jeřábek, Viktor Lukeš, Jiří Šlégr Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2012/2013 Extraliga Michal Trávníček Vladimír Jeřábek, Petr Rosol Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2013/2014 Extraliga Michal Trávníček Vladimír Jeřábek, Petr Rosol - Radim Rulík, Miloslav Hořava Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2014/2015 Extraliga Michal Trávníček Radim Rulík, Miloslav Hořava Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2015/2016 Extraliga Michal Trávníček Radim Rulík, Ondřej Weissmann, Jiří Šlégr Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2016/2017 Extraliga Michal Trávníček Radim Rulík, Darek Stránský, Zdeněk Orct Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2017/2018 Extraliga Michal Trávníček Radim Rulík, Darek Stránský, Zdeněk Orct Zde Archivováno 5. 9. 2017 na Wayback Machine.
2018/2019 Extraliga Michal Trávníček Milan Razým, Radim Skuhrovec, Zdeněk Orct - Jiří Šlégr, Radim Skuhrovec, Zdeněk Orct Zde Archivováno 4. 5. 2018 na Wayback Machine.
2019/2020 Extraliga Michal Trávníček, Lukáš Kašpar, Viktor Hübl Jiří Šlégr, Radim Skuhrovec, Jindřich Kotrla - Vladimír Kýhos, Radim Skuhrovec, Jindřich Kotrla Zde Archivováno 11. 6. 2020 na Wayback Machine.
2020/2021 Extraliga Viktor Hübl Vladimír Országh, Václav Sýkora, Zdeněk Orct Zde Archivováno 15. 5. 2021 na Wayback Machine.
2021/2022 Extraliga Viktor Hübl Vladimír Országh, Václav Sýkora, Martin Tvrzník, Zdeněk Orct - Vladimír Růžička, Václav Sýkora, Zdeněk Orct Zde Archivováno 3. 5. 2021 na Wayback Machine.
2022/2023 Extraliga Petr Straka
později Matúš Sukeľ
Vladimír Růžička, Daniel Branda, Karel Mlejnek, Zdeněk Orct - Karel Mlejnek, Robert Reichel, David Kočí, Zdeněk Orct Zde Archivováno 15. 6. 2022 na Wayback Machine.
2023/2024 Extraliga Matúš Sukeľ Karel Mlejnek, Robert Reichel, David Kočí, Zdeněk Orct Zde

Celkový přehled výsledků v nejvyšší soutěži

  • Stav po sezoně 2014/15.
Soutěž Sezon Fáze sezony Zápasy Výhry Vp Remízy Pp Prohry VB OB Bilance
Československá hokejová liga 34 Základní část 1362 539 9 154 8 586 4858 5330 -472
O udržení 12 6 0 1 0 5 57 56 +1
Play-off 5 6 0 7 32 266 312 -46
Celkem 1374 566 15 155 15 623 5181 5698 -517
Extraliga ledního hokeje 22 Základní část 1244 402 62 101 63 436 3178 3242 -64
O udržení 18 11 2 0 0 5 54 44 +10
Play-off 78 34 8 0 9 44 230 276 -46
Celkem 1340 447 72 101 72 485 3462 3562 -100
Celkem 56 Základní část 2606 941 71 255 71 1022 8036 8572 -536
O udržení 30 17 2 1 0 10 111 100 +11
Play-off 144 39 14 0 16 76 496 588 -92
Celkem 2534 997 87 256 87 1108 8643 9260 -617

Bilance s jednotlivými soupeři v nejvyšší soutěži

  • Stav po sezoně 2014/15 (do soupeře HC Sparta Praha)
Soupeř Zápasy Výhry Vp Remízy Pp Prohry VB OB Bilance První zápas Poslední zápas
Pardubice 213 95 9 19 9 102 780 889 -109 1959-11-18 2015-03-20
Plzeň 220 100 8 24 7 81 804 747 +57 1959-11-22 2015-01-25
Sparta Praha 219 70 10 28 7 104 664 833 -169 1959-10-24 2014-02-06
Kladno 198 78 6 24 1 89 651 714 -63 1959-10-17 2014-03-18
Zlín 193 82 6 17 9 78 639 632 +7 1960-11-09 2014-01-19
Vítkovice 185 68 4 20 12 81 628 669 -41 1959-11-04 2014-03-04
České Budějovice 174 76 1 26 3 68 584 569 +15 1960-11-02 2013-01-18
Jihlava 166 49 2 15 4 96 495 728 -233 1959-10-28 2005-01-25
Kometa Brno 153 63 8 9 2 71 508 591 -83 1959-10-21 2020-01-26
Košice 109 43 1 9 1 55 425 478 -53 1964-11-03 1992-10-27
Slovan Bratislava 106 39 2 11 1 53 404 494 -90 1959-11-01 1993-01-17
Slavia Praha 89 35 4 6 6 38 245 260 -15 1994-10-14 2014-03-07
Karlovy Vary 83 30 4 3 7 39 214 238 -24 1997-09-12 2014-03-21
Třinec 80 31 4 8 5 32 248 260 -12 1995-09-15 2014-02-04
Trenčín 77 29 2 8 4 34 304 297 +7 1977-10-07 1993-03-26
Vsetín 61 23 0 8 1 29 160 181 -21 1994-10-18 2007-02-02
Liberec 48 16 6 2 3 21 131 137 -6 2002-09-14 2014-01-26
Znojmo 40 12 4 6 1 17 103 103 +0 1999-10-01 2009-02-13
Chomutov 34 19 2 3 1 9 131 105 +26 1959-11-25 2014-03-23
Olomouc 24 15 1 1 0 7 99 63 +36 1990-10-09 1997-02-16
Mladá Boleslav 20 8 5 0 4 3 62 51 +11 2008-09-21 2012-04-06
Havířov 16 10 1 0 0 5 54 40 +14 1999-09-24 2003-02-21
Opava 14 12 0 2 0 0 67 33 +34 1959-11-08 1999-02-02
Zbrojovka Brno 10 7 0 0 0 3 35 23 +12 1959-10-14 1963-01-28
Hradec Králové 8 3 1 1 1 2 26 21 +5 1993-09-24 2014-02-02
Litoměřice 8 4 0 2 0 2 39 30 +9 1961-10-11 1964-03-04
Brno Královo Pole 4 2 0 1 0 1 13 11 +2 1975-09-23 1976-03-19
I. ČLTK Praha 4 2 0 2 0 0 19 12 +7 1964-10-21 1965-02-17
Jindřichův Hradec 4 2 1 0 0 1 23 9 +14 1993-09-28 1994-01-25
Nitra 4 2 0 1 0 1 21 13 +8 1990-10-02 1991-02-28
Poprad 4 2 0 0 0 2 18 13 +5 1991-10-08 1992-12-04
Ústí nad Labem 4 2 0 0 2 0 9 8 +1 2007-10-18 2008-02-21

       klub se účastní sezony 2014/15.

Statistické zajímavosti

Zajímavost Počet Kolo Den Domácí Hosté Skóre Třetiny
Nejvíce branek v utkání 20 7. 25.9.1990 HC CHZ Litvínov Motor České Budějovice 13:7 (5:2,4:2,4:3)
Nejvíce vstřelených branek 13
Nejvyšší vítězství +10 7. 18.10.1977 CHZ ČSSP Litvínov VSŽ Košice 10:0 (3:0,4:0,3:0)
Nejvíce obdržených branek
Nejvyšší porážka
15
-15
24. 18.1.1967 Slovan CHZJD Bratislava CHZ ČSSP Litvínov 15:0 (5:0,5:0,5:0)
8. 25.10.1967 Tesla Pardubice CHZ ČSSP Litvínov 15:0 (7:0,4:0,4:0)
Nejvyšší remíza 7 1. 24.9.1991 Poldi Kladno HC Chemopetrol Litvínov 7:7p (4:1,0:1,3:5,0:0)

Nejlepší hráči podle sezon

Ročník
1993/1994
1994/1995
1995/1996
1996/1997
1997/1998
1998/1999
1999/2000
2000/2001
2001/2002
2002/2003
2003/2004
2004/2005
2005/2006
2006/2007
2007/2008
2008/2009
2009/2010
2010/2011
2011/2012
2012/2013
2013/2014
2014/2015
2015/2016
2016/2017
2017/2018
2018/2019
2019/2020
2020/2021
2021/2022
2022/2023
2023/2024
2024/2025
Góly
Jan Alinč 26
Robert Kysela 18
Robert Kysela 28
Tomáš Vlasák 25
Ivo Prorok 23
Robert Kysela 18
Robert Reichel 25
Robert Reichel 23
Petr Klíma 24
Petr Klíma 13
Lukáš Havel 21
Jan Čaloun 26
Daniel Branda 13
Robert Reichel 26
Robert Reichel 23
František Lukeš 21
Viktor Hübl 26
Peter Jánský 20
Viktor Hübl 21
František Lukeš 21
Viktor Hübl 14
Viktor Hübl 21
Viktor Hübl 19
Viktor Hübl 17
Viktor Hübl 19
Viktor Hübl a Lukáš Válek 14
Richard Jarůšek 22
Richard Jarůšek 18
Patrik Zdráhal 20
Andrej Kudrna 21
Petr Koblasa 24
Asistence
Ivo Prorok 26
Jan Alinč 32
Vladimír Jeřábek 34
Tomáš Vlasák 33
Petr Hrbek 26
Josef Straka 17
Robert Reichel 32
Robert Reichel 33
Martin Filip 25
Richard Žemlička 20
Lukáš Říha 20
Martin Ručinský 26
Robert Reichel 26
Robert Reichel 21
František Lukeš 22
Robert Reichel 31
Robert Reichel 28
František Lukeš 31
Viktor Hübl 27
Viktor Hübl 36
Viktor Hübl 24
Viktor Hübl 37
Robin Hanzl 20
František Lukeš 24
Viktor Hübl 38
František Lukeš a Jakub Petružálek 21
Jakub Petružálek 23
Viktor Hübl 23
Giorgio Estephan 30
Šimon Stránský 31
Ondřej Kaše 31
Body
Jan Čaloun 44
Jan Alinč 48
Robert Kysela 54
Tomáš Vlasák 58
Petr Hrbek 47
Ivo Prorok 32
Robert Reichel 57
Robert Reichel 56
Petr Klíma 34
Richard Žemlička 30
Lukáš Havel 38
Martin Ručinský 41
Robert Reichel 37
Robert Reichel 47
František Lukeš 39
Robert Reichel 45
František Lukeš 45
Viktor Hübl a František Lukeš 45
Viktor Hübl 48
Viktor Hübl 58
Viktor Hübl 38
Viktor Hübl 58
Viktor Hübl 32
František Lukeš 40
Viktor Hübl 57
František Lukeš 34
Richard Jarůšek 38
Viktor Hübl 37
Giorgio Estephan 48
Šimon Stránský 40
Ondřej Kaše 54
Trestné minuty
Ivo Prorok 77
Jiří Šlégr 60
Jan Alinč 88
Martin Rousek 48
František Procházka 56
Robert Kysela 89
Petr Krátký 91
Angel Nikolov 85
Vlastimil Kroupa 98
Jan Hranáč 112
Lukáš Havel 128
Jiří Šlégr 135
Michal Trávníček 76
Jiří Šlégr 134
Jiří Šlégr 121
Jiří Šlégr 98
Roman Vopat 177
Peter Jánský 91
Martin Ručinský 94
Karel Kubát 113
Michal Trávníček 111
Michal Trávníček 80
Michal Trávníček 123
Michal Trávníček 56
Karel Kubát 78
Michal Trávníček 79
Richard Jarůšek 51
Aaron Irving 62
Marek Hrbas 49
Ralfs Freibergs 53
Radim Šalda 54

Individuální trofeje

Počet Hráč Roky
Vítěz kanadského bodování
1 Viktor Hübl 2014/2015
Nejlepší střelec ligy
1 David Hruška 2001/2002
Nejlepší nahrávač
1 Viktor Hübl 2014/2015
Nejlepší brankář
2 Pavel Francouz 2012/20132014/2015
Nejlepší nováček
1 Radek Fiala 2005/2006
1 Jaroslav Hübl 2006/2007
Nejproduktivnější obránce
1 Jan Vopat 1994/1995
1 Karel Pilař 2000/2001
Nejlepší obránce
1 Jiří Šlégr 2008/2009
Hokejista sezóny
1 Martin Ručinský 2014/2015
Nejlepší hráč play off
1 Pavel Francouz 2014/2015
Nejproduktivnější hráč Tipsport ELH (play off)
1 Robin Hanzl 2014/2015
Nejlepší trenér
1 Radim Rulík 2014/2015

Účast v mezinárodních pohárech

Zdroj: [7]

Legenda: SP - Spenglerův pohár, EHP - Evropský hokejový pohár, EHL - Evropská hokejová liga, SSix - Super six, IIHFSup - IIHF Superpohár, VC - Victoria Cup, HLMI - Hokejová liga mistrů IIHF, ET - European Trophy, HLM - Hokejová liga mistrů, KP – Kontinentální pohár

Mistrovská sestava

Titul Sezóna Hráči
1. 2014/2015 Brankáři: Pavel FrancouzMichael PetrasekJakub Soukup
Obránci: Jiří ZemanMartin KokešMarek BaránekJiří ŠlégrPetr ŠtindlPetr KousalíkPetr ChaloupkaKarel KubátTomáš PavelkaJiří GulaFilip PavlíkTomáš FroloZbyněk Sklenička
Útočníci: Martin RučinskýMichal Trávníček KapitánFrantišek LukešFrantišek GerhátMiloslav HořavaViktor HüblKamil PirošRostislav MartynekVojtěch KubinčákOndřej JurčíkJuraj MajdanRobin HanzlJakub ŠrámekPavel PísaříkPeter JánskýJakub PetružálekPavel Smolka
Trenéři: Radim RulíkMiloslav Hořava

Odkazy

Reference

  1. a b "Kronika klubu" . hokej-litvinov.cz . Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-25. 
  2. Struktura vlastníků . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-29. 
  3. Archivovaná kopie. www.hcverva.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-08-15. 
  4. a b Karel GUT, Václav PACINA - Malá encyklopedie ledního hokeje, Olympia Praha, 1986
  5. a b "Přehled sezón" . avlh.sweb.cz . Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-30. 
  6. a b "Archiv soutěží" . vysledky.lidovky.cz . Dostupné online. 
  7. "Hockey Archives" . hockeyarchives.info . Dostupné online. (francouzsky) 

Související články

  • HC Verva Litvínov (ženy) – klub ženského ledního hokeje
  • HC Verva Litvínov - HC Sparta Praha (hokejový zápas na otevřeném hřišti leden 2020 Německo, Drážďany, winter classic, Open Air)

Externí odkazy