Téma Glyoxylátový cyklus vždy vyvolává velký zájem a debatu mezi odborníky i širokou veřejností. S historií sahající mnoho let do minulosti byl Glyoxylátový cyklus předmětem mnoha studií, výzkumů a diskusí v různých oborech. Od svého dopadu na společnost až po jeho vliv na ekonomiku se Glyoxylátový cyklus ukázalo být dnes velmi aktuálním tématem. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Glyoxylátový cyklus, od jeho počátků až po současnou situaci, abychom nabídli úplný a aktuální pohled na toto důležité téma.
Glyoxylátový cyklus je řada biochemických reakcí, díky kterým z acetylkoenzymu A vzniká sukcinát a glyoxylát, který je dále využit k tvorbě oxalacetátu.
Je velmi podobný citrátovému cyklu, na rozdíl od něho ale acetylkoenzym A neoxiduje na oxid uhličitý, nýbrž ho využívá k syntéze čtyřuhlíkaté dikarboxylové kyseliny sukcinátu. Cyklus tedy probíhá v organismech, které mají této látky nedostatek, tj. v některých mikroorganismech, a také v některých orgánech rostlin, hlavně v klíčících semenech, kde se glyoxylátovým cyklem mění na cukry zbytky ze spotřebovávání tuků z jejich rezerv.
U prokaryotních organismů cyklus probíhá v cytoplasmě, u eukaryot ve speciálních organelách, glyoxyzomech, respektive peroxizomech.
Začátek cyklu je stejný jako u citrátového cyklu, pak dojde k rozdělení isocitrátu na sukcinát a glyoxylát. Poslední reakce cyklu je opět shodná s citrátovým cyklem