V tomto článku se bude téma Gerontofilie zabývat z různých úhlů pohledu s cílem analyzovat jeho důležitost a relevanci dnes. Prozkoumáme různé důsledky, které má Gerontofilie na naši společnost, a také její dopad na každodenní životy lidí. Kromě toho budou prezentovány různé pohledy odborníků a profesionálů v oboru, aby se obohatila debata a nabídla se úplnější a objektivnější vize o Gerontofilie. Podobně budou zkoumány konkrétní příklady pro ilustraci vlivu Gerontofilie v různých oblastech a budou navržena možná řešení nebo doporučení pro adekvátní zvládnutí výzev, které Gerontofilie v současnosti představuje. Nakonec si tento článek klade za cíl prohloubit znalosti o Gerontofilie a podpořit konstruktivní debatu o jeho významu a dopadech na naši společnost.
Gerontofilie je náklonnost či sexuální zaměření vůči starým osobám.[1] Člověk s tímto typem sexuálního zaměření je označován jako gerontofil. Slovo „gerontofilie“ bylo poprvé použito v roce 1901 Richardem von Krafft-Ebingem a vychází z řeckého „geron“ (stařec) a „filia“ (láska). I přesto, že je gerontofilie řazena mezi parafilie, není obsažena v žádném z klasifikačních seznamů poruch, jakými jsou Diagnostický a statistický manuál duševních poruch a Mezinárodní klasifikace nemocí.[2]
Zpravidla se projevuje citovou náklonností, intenzívnějším prožíváním nebo potřebou citově významných vztahů k nim, schopností se do nich zamilovat, obvykle též specificky vyšší genitální reaktivitou, touhou po fyzické přítomnosti nebo orgasmických aktivit k těmto osobám.[3] Jednou z variant gerontofilie je graeofilie.