Galunggung

Dnes je Galunggung vysoce relevantní téma, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. S pokrokem technologií a globalizací se Galunggung stal stálým bodem diskuse ve všem, od politiky po popkulturu. Tento článek se bude snažit do hloubky analyzovat dopad Galunggung na současnou společnost, prozkoumat jeho různé aspekty a to, jak ovlivňuje naše životy způsoby, o kterých jsme možná dříve ani neuvažovali. Prostřednictvím svědectví, studií a odborných posudků má toto téma osvětlit a nabídnout čtenářům kompletní a aktualizovanou vizi Galunggung.

Galunggung
Erupce v roce 1982 s vulkanickými blesky.
Erupce v roce 1982 s vulkanickými blesky.

Vrchol2 168 m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Galunggung
Galunggung
Typstratovulkán
Erupceleden 1984
Horninačedič, andezit, ryolit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Galunggung je v současnosti nečinný stratovulkán v Západní Jávě v Indonésii, vysoký 2 168 m n. m. Leží asi 40 kilometrů východoseverovýchodně od města Papandayan a 16 kilometrů severozápadně od města Tasikmalaya, pro jehož více než 700 000 obyvatel představuje přímé ohrožení.[1][2]

Erupce

K poslední větší erupci došlo v roce 1982. Tato erupce vzbudila pozornost celého světa tím, že ve vzniklém mraku sopečného popela přestaly fungovat motory letounu Boeing 747, který byl následně nucen nouzově přistát v Jakartě.

Zcela poslední erupce proběhla v lednu 1984, nicméně na indexu vulkanické aktivity dosáhla jen stupně VEI 1.

Reference

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Galunggung na Wikimedia Commons