Galerie Caesar

V současné době se Galerie Caesar stalo tématem velkého významu v různých oblastech. Ať už v sociální, politické, ekonomické nebo kulturní sféře, Galerie Caesar upoutal pozornost lidí všech věkových kategorií a profesí. Tento fenomén vzbudil velký zájem díky svému dopadu na společnost a jeho aktuálnosti v dnešní době. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Galerie Caesar a analyzujeme jeho vliv na různé aspekty každodenního života. Od svého vzniku až po současnou evoluci Galerie Caesar vyvolal diskuse a debaty, které se neustále zvyšují. Prostřednictvím této analýzy se snažíme dále porozumět důležitosti Galerie Caesar a důsledkům, které má na naši společnost.

Galerie Caesar
Galerie Caesar
Galerie Caesar
Základní informace
PůvodOlomouc, Česko
Aktivní roky
1991-dosud
OceněníCena města Olomouce (2010)
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Galerie Caesar je olomoucká galerie zaměřená na prezentaci současného vizuálního umění. Vznikla v roce 1991 jako akciová společnost, později přeměněná na družstvo, které zároveň provozuje restauraci Caesar v budově radnice na Horním náměstí v Olomouci.[1]

Umístění

Galerie se nachází v budově radnice na Horním náměstí v Olomouci. Konají se v ní výstavy současného umění, vernisáže a další společenské a kulturní akce.[2]

Historie

Galerie Caesar vznikla v roce 1991 z iniciativy a finanční podpory členů Spolku olomouckých výtvarníků a řady jejich přátel ve spolupráci s městem Olomouc.

Od července 1991 zahajuje svoji činnost v místě svého prvního působiště v Domě U zeleného věnce na Dolním náměstí v Olomouci. Od září 1992 sídlí v části přízemí olomoucké radnice. Galerii od počátku vede kurátor Miroslav Schubert. Zároveň je v přilehlých prostorách vybudována kavárna, která poskytuje finanční zdroje pro výstavní aktivity galerie. Program je zaměřen na prezentaci současného umění, na výstavy významných českých i zahraničních umělců, stejně tak je věnován prostor mladým, začínajícím či neznámým autorům. Ke každé výstavě je vydáván katalog s reprodukcemi, textem a biografickými údaji, pro návštěvníky galerie je k dispozici zdarma. Výstavní program z počátku sestavuje a zaštiťuje každé tři roky volená výstavní rada. V posledních 20 letech šéfkurátor Miroslav Schubert k některým výstavám zve externí kurátory.

Činnost

Vedle své výstavní činnosti galerie pořádala sochařská sympozia Sloup, konané na pěší zóně Horního náměstí. Dále pak se spolupodílí na širších kulturních aktivitách ve městě (Olomoucké kulturní léto, besedy, autorská čtení, divadla a pod.). Galerie připravila řadu výstav olomouckých umělců v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Rakousko, Maďarsko) a také několik realizací výstav a projektů ve spolupráci s městem Olomouc.

Galerie se pravidelně od roku 2002 účastnila Veletrhu současného umění Art Prague, který se konal ve Výstavní síni Mánes v Praze. Celou svou činností se galerie snaží přispívat k budování image města jako kulturně vzdělanostního centra regionu a republiky. Odborná veřejnost řadí Galerii Caesar mezi nejdůležitější galerie v České republice.[3] O výstavách a činnosti Galerie Caesar přinášejí zprávy, informace a recenze téměř všechny deníky a odborné časopisy v České republice[zdroj⁠?!] (mj. Ateliér (časopis), Prostor Zlín, Revolver Revue, Bulletin Moravské galerie, Labyrint). Český rozhlas a Česká televize z mnohých vernisáží a výstav přináší zpravodajství v denních zprávách a kulturních rubrikách (např. Album 93, Kultura 95 (dokument o činnost GC), Jindřich Štreit Lidé olomouckého okresu (1995), Moravskoslezský salon – Tryskáči (1997), Kdo je... (J. G. Dokoupil, Praha, Olomouc, Ostrava, 1997), Pohádkový svět komiksu, 2000).

Galerie uspořádala 389 výstav (údaj: únor 2025). Mezi vystavované umělce patří například Jan Knap, Milan Kunc, Antonín Střížek,Josef Achrer, Dominik Lang, Jiří Georg Dokoupil, Petr Lysáček, Jan Koblasa, Viktor Pivovarov, Miloš Šejn, Jana Šárová, Michal Cimala, Laibach Kunst nebo islandský umělec Helgi Fridjónsson. Residentský pobyt a výstavu zde absolvovala také americká avantgardní výtvarně-hudební skupina The Residents.

Literatura

Seminární a diplomové práce (výběr)

  • Mehešová Olga. Galerie Caesar a Spolek olomouckých výtvarníků. Seminární práce, FF UP, Olomouc 1996–1998.
  • Jeřábek Bohdan. K problematice sochařství a exteriérové plastiky po 2. světové válce s přihlédnutím k použitému materiálu. Diplomová práce, FaVU VUT, Brno 1998 –1999.
  • Vaca Vladimír. Milovat umění /recepce aktuálního výtvarného umění v galeriích/. Diplomová práce, FaVU VUT, Brno 1999.
  • Vlková Jarmila. Galerie Caesar – její profilace a výstavní program. Diplomová práce, KVV PdF Univerzita Palackého, Olomouc 2001.

Ocenění

Odkazy

Reference

  1. Dvacet let na radnici. Galerie Caesar si připomíná výročí svého působení - OLOMOUC.CZ. www.olomouc.cz . . Dostupné online. 
  2. Galerie Caesar -. www.artmap.cz . . Dostupné online. 
  3. Galerie Caesar, Olomouc | ART ANTIQUES - měsíčník o umění, architektuře, designu a starožitnostech. www.artantiques.cz . . Dostupné online. 
  4. Cena města Olomouce za rok 2010

Externí odkazy