Fykobilizom

V tomto článku do hloubky prozkoumáme téma Fykobilizom, které vyvolalo velký zájem a debatu v různých oblastech. Od jeho počátků až po jeho význam dnes prozkoumáme, jak Fykobilizom ovlivnil naše životy a společnost jako celek. S multidisciplinárním přístupem budeme analyzovat různé aspekty související s Fykobilizom, od jeho vlivu v populární kultuře až po jeho význam ve vědecké oblasti. Prostřednictvím tohoto článku se snažíme poskytnout komplexní a obohacující vizi Fykobilizom s cílem rozšířit znalosti a generovat hluboké úvahy o tomto zajímavém tématu.

Fykobilizom - 3D struktura

Fykobilizom je submikroskopická bílkovinná struktura kulovitého nebo válcovitého tvaru, která se nachází na povrchu thylakoidů sinic, ruduch a glaukofytů, případně u těch eukaryot, které v minulosti pohltily ruduchový plastid (Heterokonta, rozsivky a podobně).

Obsahují fykobiliproteiny (allofykocyanin, fykocyanin, fykoerytrin) a pomáhají při fotosyntéze: představují jakési antény pohlcující světelnou energii.

Literatura

  • KALINA, Tomáš; VÁŇA, Jiří. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha: Karolinum, 2005. 606 s. ISBN 80-246-1036-1.