Equatoria

Dnes je Equatoria vysoce relevantní téma, které upoutalo pozornost širokého spektra publika. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho významu ve vědecké oblasti nebo jeho vlivu na populární kulturu, Equatoria je téma, které nenechává nikoho lhostejným. V průběhu historie hrál Equatoria klíčovou roli při utváření našich životů a jeho význam zůstává zřejmý i v současném světě. V tomto článku do hloubky prozkoumáme všechny aspekty Equatoria a jak formoval svět, který známe.

Státy Equatorie na mapě Jižního Súdánu.

Equatoria (arabsky: الاستوائية /Al-Istiwa'iyah/) je provincie Jižního Súdánu, rozkládající se v jeho jižní části, přibližně okolo a na jih od 5° severní šířky. Historicky však toto území sahalo až k rovníku (anglicky equator – odtud název).

Historie

Původně byla tato oblast egyptskou provincií – tehdy zabírala taktéž severní část dnešní Ugandy a Keni. Až do novověku byla Equatoria pro západní civilizace místem zajímavým leda tak pro pár dobrodruhů a legionářů s vojenskými stanovišti.

Oficiálně se tato oblast stala poslední z tehdejších osmi provincií Egypta a to z popudu generála britského impéria Samuela Bakera někdy mezi 1869 a 1873, který zde plnil funkci egyptského guvernéra. Po Bakerovi Equatorii vládl Charles George Gordon od roku 1874 a Emin Paša od roku 1878. Povstání dervišů vedené myšlenkou islámského vůdce Muhammada Ahmada ibn ’Abdulláha učinila egyptskému područí konec v roce 1889.

Součástí Equatorie byla nynější jihosúdánská provincie Bahr al Ghazal až do svého odtržení v roce 1948. V roce 1976 byla Equatoria dále rozdělena na Východní Equatorii a Západní Equatorii.

Equatoria se stala problémovou oblastí zmítanou ozbrojenými konflikty a náboženskými sváry mezi křesťanstvím a islámem v podstatě po celou druhou polovinu 20. století – jak za první tak druhé súdánské občanské války, během protiugandským bouřím jitřených povstaleckými skupinami jako např. Boží armády odporu či Fronta západního břehu Nilu. V roce 2011 se stala jednou ze tří provincií Jižního Súdánu.

Sídla

Významná sídla v Equatorii byla a jsou Lado, Gondokoro, v jižnějších polohách též Dufile a Wadela, které jsou nyní součástí Ugandy.

V současnosti je nejvýznamnějším městem Džuba, jež je hlavním městem nově vzniklé země Jižního Súdánu.

Češi

V sedmdesátých letech působil v Equatorii český zoolog a cestovatel Josef Vágner.

Administrativní členění

Equatoria se dělí na tři jihosúdánské státy:

  • Střední Equatoria
  • Východní Equatoria
  • Západní Equatoria

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Equatoria na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Equatoria na Wikimedia Commons