V dnešním světě je Ekchymóza tématem, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a zájmů. S rostoucím zájmem o toto téma je důležité pochopit jeho důsledky a zvážit jeho dopad na různé oblasti společnosti. Ať už z historického, vědeckého, kulturního nebo společenského hlediska, Ekchymóza byl předmětem četných debat a diskusí, což vyvolalo rostoucí zájem dozvědět se více o jeho původu, jeho vývoji a jeho významu v současnosti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Ekchymóza, analyzujeme jeho důležitost a zaměříme se na různé úhly pohledu, abychom nabídli úplný přehled tohoto fascinujícího tématu.
Ekchymóza (starším pravopisem ekchymosa, z lat.-řec. ecchymosis) je lékařský termín pro plochý, skvrnkovitý krevní výron.[1] Ekchymosa je druhem purpury (purpura je obecné označení pro krvavé skvrny na kůži), která se dělí podle velikosti skvrn na petechie (tečky), sugilace (velikost mince, plošná krevní podlitina)[1] přes ekchymosy k sufusím (velké krvavé skvrny).[zdroj?]
Příčinou ekchymóz jsou imunitní onemocnění, poškození cév, trombopenie (nedostatek krevních destiček), městnání krve následkem násilné komprese (např. škrcení, dávení; dochází k porušení cévních stěn následkem tlaku).