V dnešní době je Doktor umění tématem, které v dnešní společnosti nabylo velkého významu. Význam Doktor umění roste díky různým faktorům, které vedly k tomu, že se stal tématem obecného zájmu. Od svého dopadu na každodenní životy lidí až po vliv v profesních oblastech se Doktor umění stal široce diskutovaným tématem v různých médiích. Proto je klíčové důkladně analyzovat důsledky a dopady, které má Doktor umění na dnešní společnost, abychom plně porozuměli jeho rozsahu a důležitosti.
Doktor umění (ve zkratce ArtD. z latinského artis doctor, popř. Art.D., původně z lat. artium doctor, někdy též D.Arts či D.A. atp.) je akademický titul, který se obvykle uděluje absolventům vysokoškolského doktorského studia v uměleckých oborech na některých vysokých školách ve světě (např. na Slovensku[1]). Tento akademický titul ve zkratce ArtD. se uvádí za jménem nositele a je od jména oddělen čárkou, jedná se o obdobu Ph.D. pro umělce.
Typický je tento doktorský program (v angličtině Doctor of Arts) například ve Spojených státech amerických.
Na českých vysokých školách tento akademický titul absolventům doktorských studií není udělován (i v uměleckých oborech se v ČR udílí klasické Ph.D. – doktor).[2] Dle českého vysokoškolského zákona však absolventi s vysokoškolským (magisterským – typicky MgA.) vzděláním mají i přípustnou výjimku a pro další postup (jmenování docentem, případně později profesorem) ani není doktorský studijní program (resp. vysoká škola) pro umělce nezbytnou podmínkou.[3][4]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Doctor of Arts na anglické Wikipedii.