Dnes je Diskuse:Národnost nadále tématem velkého zájmu a významu ve společnosti. S rozvojem technologií a globalizací se Diskuse:Národnost stává stále aktuálnějším tématem v každodenním životě lidí. Ať už na osobní, společenské nebo pracovní úrovni, Diskuse:Národnost ovlivňuje všechny aspekty našeho života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Diskuse:Národnost, od jeho historie a vývoje až po jeho dnešní dopad. Kromě toho prozkoumáme, jak Diskuse:Národnost ovlivnil různé oblasti a jak způsobil významné změny ve způsobu, jakým žijeme, a ve vztahu ke světu kolem nás.
... avšak největší národnostní menšinou je moravská ... probohaživého! tomu opravdu někdo věří!?!?! Přečtěte si prosím slavný Palackého citát, který jsem před nedávnem přidal do článku Moravské hnutí a.c. 11:41, 30. 5. 2006 (UTC)
No, ono hlaseni se k narodu je dneska vec velmi liberalni, z uredniho hlediska /aspon z hlediska zakonu/ naprosto irelevantni a uredne zjistovana, co ja vim jen ze scitani lidu. Formalne je to nicmene ale asi pravda, ze je to i z hlediska tech, co si tam tu narodnost takhle napsali vec spis demonstrativni a deklaratorni a ze Moravani objektivne narod spis nejsou nez sou je vec jina, ale to nam zde neprsilusi hodnotit.
Ale ten clanek je celej takovej divnej - podivne formulace a IMHO problematicka tvrzeni - nebyl bych si jist, zda se nelze hlasit k vic narodnostem, rozmisteni mensin IMHO uplne nestimuje, rada z nich je +- rovnomerne rozmistena, symboly naroda by bylo potreba rozepsat, tech narodu v Evrope, co nemaji vlastni stat je taky docela dost etc., takze davam sablonu presnost. --Nolanus ✉ 13:05, 30. 5. 2006 (UTC)
Ono k tem situacim samozrejme opravdu dochazelo, lide se hlasili k eskymakum apod. CSU je na tom podobne jako my, zjistuje jenom, k cemu se lide hlasi, resp. co sou ochotni vyplnit /nebyla myslim ani povinnost tuto kolonku vyplnit/, takze vysledky a dusledky nezalezi na nem, on jenom pocita /takze delat si z nej legraci nema smysl :))/. A ono je na druhou stranu pravda, ze k tem Plzenakum etc. nenapadne se hlasit tolik lidi. --Nolanus ✉ 13:25, 30. 5. 2006 (UTC)
Prosím chtěl bych se dotázat všech kteří uvedli, že moravská národnost neexistuje, proč podle nich existuje národnost česká, kdo o tom rozhodl a jak se to pozná. Předem děkuji za odpovědi. Boby1980 13. 1. 2012, 18:04 (UTC)
Tvrzení, že nikdo nemůže mít dvě národnosti, považuji za nepravdivé. Kdyby to byla pravda, pak musí existovat lidé, kteří nemají národnost žádnou ... co když otec a matka jsou jiných národností resp. jiného etnického původu? Popsané pojetí národnosti bych považoval za dosti obstarožní.--Kf 06:05, 31. 5. 2006 (UTC)
Určitě je v článku uvedené tvrzení pravdivé? Já myslím, že by se dalo najít víc příkladů, kdy se nějaká skupina lidí začala považovat za národ v relativně krátké době, během života jednoho člověka. Momentálně mě napadají Američané, kteří se za příslušníky nového amerického národa začali považovat během války za nezávislost a bezprostředně po ní. --Amic 15:18, 16. 8. 2006 (UTC)
Národnost je vrozená příslušnost k jistému národu či etniku. Národnost má člověk po rodičích, případně po jednom ze svých rodičů, byť se toto ne vždy dodržuje. Zejména po druhé světové válce bylo mnoho Němců v ČSR donuceno hlásit se k české národnosti a toto se děje dodnes u Moraváků, jimž je donekonečna tvrzeno, že moravský národ neexistuje. Ale stokrát opakovaná lež se stává pravdou, že? Národnost se může určovat i dle mateřské řeči či dle místa narození. Je to složité, nicméně národ jako celek je nadále jednotícím celkem tradičního evropského národního státu. Nacionalismus není nic špatného. Ten se dělí na vlastenectví či patriotismus na jedné straně a šovinismus na straně druhé. Opakem je multikulturalismus, zrůdná ideologie konce 20. a počátku 21. století, kdy je lidem (bělochům) vtloukáno do hlavy, že různé národy a rasy mohou žít pospolu bez konfliktů, ač tomu tak samozřejmě není a nikdy nebylo.
Co na to historie? Tak si přečti pár moravských blogů, najdi si pár stránek na internetu o historii Moravy a pak něco žvaň. Moraváci jsou Češi pouze občanstvím. Každý má právo hlásit se svobodně k národu, ke kterému chce. Copak někdo Čechy nutí, aby se hlásili k moravské národnosti? Proč by se Moravané měli hlásit k národnosti české? Spousta z nich se necítí být Čechy, ale je jim neustále vtloukáváno do palice, že žádná moravská národnost neexistuje, aby se lépe počeštili. --LJM 10:42, 4. 12. 2006 (UTC)
ke Skotum v pomeru k Anglicanum. Moravane jsou Cesi i historicky. Nebo ze by snad nejaky praotec Mor? Pmp
Praotec Mor? Hloupější argument nemáš? První doložený český kníže Bořivoj se nechal pokřtít na Moravě. Velkomoravská říše existovala ještě před vznikem Českého knížectví. --LJM 10:42, 4. 12. 2006 (UTC)
n law, culture and the politics thereof, nationality refers to a relationship between a person and their nation, or in legal terms, a country — a place to whom a person has (or is claimed to "owe") their origin, culture, familiarity, association, affiliation, fidelity, and loyalty. The legal sense of nationality may often mean citizenship although technical differences do exist between the two. The residents of a country generally possess the right of abode in the territory of the country whose legal documents they hold. This, however, is dependent upon the constitution of the named land, and there are exceptions, particularly among more economically stable nations.
O tom, že by měli být Moravjaňi Čaši si můžete nechat s prominutím zdát. Důležité je, že se lidé tak cítí a to stačí. Stojíte názorově proti několika stům tisícům lidí, kteří se k moraské národnosti hlásí. To si myslíte, že máte větší pravdu než oni? Navíc zbytek se raději k moravské národnosti nehlásí, protože to je dnes problém. Mluvit hlasitě o Moravě na ulici je skoro "trestuhodné". Mnoho lidí s tím může mít i problém v práci. Být dneska Moravjanom je o hubu, ešče před sty lety tomu tak nebylo (viz. spisy Ludovíta Štúra z cesty po Moravě). Vytahovat tu citáty Palackého, který ani Moravan nebyl, je irelevantní. Vyjma toho, že se na Moravě narodil, vyrůstal v německé rodině a poté přešel do Čech, kde přilnul k tamnímu nacionálnímu prostředí. Na všeslovanském sjezdu si zapsal na prezenční listině národnost pražskou, tak mi ho tu raději ani nezmiňujte. V dějinách národa českého vycházel jako mnoho dalších českých obrozenců z falšovaných dekretů. To, že je dnes slavný, je čistě politická věc, Čechům se to hodí!!!! Palacký je člověk, který se podepsal na začátku likvidace Moravy. Někteří Moravjaňi tvrdí, že sú Čaši, bo to je dúsledkem toho, že v 19.století nebylo na Moravě takové národní hnutí jako v Čechách. Byli tu k nám posílání čeští obrozenci, aby využili nastálé situace k šíření českého cítění. Jak vidno, já a určitě značná část Moravanů nemá problém s uznáním jiných národů, zato Čaši ten problém imajú a vždycky v historiji imáli. Zúčastnil jsem se v pátek manifestace za Moravu v Brně na náměstí Svobody před 15 prezidenty. Všeci, co tam byli, ví, o co šlo. Zato zbytek republiky neví skoro nic, stačí se podívat, co vysílali hlavní zpravodajské relace - několikamálosekundové záběry s vlajícími moravskými národními historickými vlajkami, ale publikum jinak radši neukazovali, režisér měl dokonce i zakázáno točit naše vlajky, ale částečně se mu to naštěstí nepovedlo. A 2 transparenty s nápisem FREE MORAVIA neukázali vůbec (pouze myslím v přímém přenosu, ale to je vše). Co Vám můžu říct, nemám pocit, že žiju ve svobodném státě. Stejně jako romská národnost byla zakázána za komunismu i národnost moravská. Paradox je, že v roce 1991 byli Romi jako národ uznáni a Moravané dodnes ne, přestože sú na Morave doma. Většina politikú sú bývalí komunisté a prosazujú stajné ideje o potlačování moravského národního cítění. PS: Žádný praotec Čech není dokázán, v současné chvíli je to pouhá smyšlenka z oněch dekretů, také tu báchorku možná uvedl falšovatel Kosmas, teď ale nevím to jistě, je to nanejvýše pravděpodobné. Pověst o praotci Čechu je nástrojem české propagandy pro křivení historije a odnárodnění Moravanů. Může se to učit třeba v Čechách, ale na Moravě ani náhodou, pro toto nebude v moravském národním menšinovém školství místo.
Jak ukázal další vývoj, vysoké počty osob s moravskou národností při sčítání v roce 1991 odrážely víceméně atmosféru ve společnosti, nikoliv trvalý postoj občanů. Řekl bych, že je to hodně sporné tvrzení, kdyby na sčítacích arších ta Moravská národnost byla, přihlásilo by se více lidí. Navrhuji uvést oba tyto názory, nebo tam nedat ani jeden--Genius920308 22. 7. 2008, 15:44 (UTC)
Výrazně protestuji proti míchání národnosti v oddílu Národnost#Národnostní složení českých zemích:
1) V letech 1991 a 2001 včetně národnosti moravské a slezské
nelze přeci k české národnosti přičítat jiné! navrhuji úpravu článku! edit: na stránku jsem přidal šablony kvůli zpochybnění obsahu. 88.100.30.6 23. 3. 2010, 14:39 (UTC)
Jen bych chtěl diskutující požádat, aby při debatách o Moravské a České národnosti nepodřazovali Slezany Moravské. Cimmerian praetor 27. 7. 2010, 14:39 (UTC), Slezan
Podle mého osobního soudu u každého člověka existují nejméně tři různé druhy národností.
1) Národnost biologická - to je ona národnost, kterou každý z nás podědl po své mamince, je to naše "mateřská národnost", kterou jsme obdrželi v době svého narození (zde se postupuje podle hesla "matka vždy jistá").
2) Národnost kulturní (jazyková) - to je národnost, kterou získáváme se svým rodným jazykem, tedy s anší mateřštinou - bilivigní lidé mohou míte tedy více klulturních národností, pokud mají dva mateřské jazyky, pak mají i dvě kulturní národnosti.
3) Národnost politická (osobní) - to je národnost, ke které se my sami hlásíme, za co se my sami považujeme, jde o národnostní sebepojetí. Sem IMHO spadá i česká národnost keltská, moravská, moravskoslezská, valašská, žižkovská a třeba i kocourkovská.
Pokud má jedinec všechny tři národnosti shodné, jde IMHO o nejlepší stav, pokud se mu tyto národnosti liší, může to být velký problém, ale nemusí to vždy nutně být nějak problematické. MiroslavJosef 19. 9. 2011, 11:48 (UTC)