DARDO

V dnešním světě je DARDO stále důležitější. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho vlivu na populární kulturu nebo jeho významu ve vědecké oblasti, DARDO se stal tématem obecného zájmu pro široké spektrum publika. V tomto článku prozkoumáme témata související s DARDO, analyzujeme jeho důležitost, důsledky a vývoj v čase. Od svých počátků až po současnost je DARDO předmětem debat, kontroverzí a fascinace a v následujících řádcích se pokusíme osvětlit toto téma, které je v současném světě tak aktuální.

Věž systému DARDO na italské fregatě třídy Maestrale

DARDO (jinak též Breda 40 mm Twin Compact) je italský systém blízké obrany vyráběný společností OTO Melara. Slouží k obraně proti protilodním střelám, vrtulníkům, ale i k případnému ničení hladinových a pobřežních cílů. Tvoří ho věž vyzbrojená dvěma kanóny OTOBreda 40 mm/L70 o délce hlavně 70 ráží (vyrábí je italská Società Italiana Ernesto Breda), střeleckým radarem a systémem vedení palby. Komplet je hlavně sekundární výzbrojí korvet, fregattorpédoborců. Používá ho přes 20 zahraničních uživatelů. Vyráběna je i vylepšená verze systému se zvýšenou kadencí označená Breda 40 mm Fast Forty.

Systém má vysokou kadenci, rychlou reakci a používá speciální munici, explodující v blízkosti cíle (další typy jsou munice se stopovkou a munice s přímočinnou dotykovou roznětkou). Verze Tipo A má zásobu 736 nábojů, částečně umístěných pod podlahou věže, zatímco Tipo B jich má 444, umístěných pouze uvnitř věže. Rychlost střelby je 600 ran za minutu. Horizontální dostřel je 12 500 metrů, výškový až 8 700 metrů.

Uživatelé

Uživatelé systému blízké obrany DARDO vybarveni modře
DARDO na jihokorejské lodi při palbě
Systém DARDO na peruánské fregatě třídy Lupo

Odkazy

Literatura

  • CHANT, Chris. Válečné lodě současnosti. Praha: Deus, 2006. ISBN 80-86215-81-4. S. 240. 
  • PEJČOCH, Ivo; NOVÁK, Zdeněk; HÁJEK, Tomáš. Válečné lodě 5 – Amerika, Austrálie, Asie od roku 1945. Praha: Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0414-6. S. 389. 

Externí odkazy