V dnešním světě se Crips stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. S rozvojem technologie a změnami v sociálním kontextu nabývá Crips stále více na významu a ovlivňuje základní aspekty každodenního života. Ať už jako předmět studia, jako protagonista veřejných debat nebo jako hybatel transformací v různých oblastech, Crips má významný vliv na způsob, jakým lidé vnímají svět a jak se k sobě vztahují. V tomto článku dále prozkoumáme dopad a důležitost Crips v současné společnosti, analyzujeme jeho důsledky a dosah v různých aspektech dnešního života.
Crips je pouliční gang se základnou v pobřežních oblastech jižní Kalifornie.
Založen byl roku 1969 v Los Angeles Raymondem Washingtonem a Stanley Williamsem. Šlo tehdy o spojenectví mezi dvěma autonomními gangy, nyní jde o volně propojenou síť jednotlivých „part“ (sets), které často bojují jedna proti druhé. Členové gangu nosí tradičně modré oblečení, tato praxe ale poněkud vymizela kvůli policejním zásahům vůči nim. Původně byli jeho členové primárně afroamerického původu.
Crips jsou jedním z největších a nejnásilnějších sdružení pouličních gangů ve Spojených státech amerických. S odhadem 30 až 35 tisíc členů (k roku 2008) se mimo jiné účastnili vražd, loupeží a obchodování s drogami. Gang má také dlouhotrvající rivalitu s gangem Bloods.
Ze známých celebrit byli, nebo jsou příslušníky gangu Crips například: Eazy-E, Coolio, Snoop Dogg, Roddy Ricch, Young Jeezy, WC, Warren G, Pop Smoke, Nipsey Hussle, Afroman a MC Eiht.[1]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crips na anglické Wikipedii.