Cicero (typografie)

V tomto článku prozkoumáme Cicero (typografie) z různých perspektiv s cílem ponořit se do jeho významu, důležitosti a aplikací. Stejně tak budeme analyzovat implikace, které má Cicero (typografie) v různých kontextech, ať už v osobní, profesní, sociální nebo kulturní sféře. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se budeme zabývat různými aspekty souvisejícími s Cicero (typografie) s cílem nabídnout komplexní a obohacující vizi na toto téma. Prostřednictvím reflexe, analýzy a výzkumu se snažíme poskytnout čtenáři širší a podrobnější pochopení Cicero (typografie), což mu umožní získat relevantní a užitečné znalosti pro svůj osobní a profesní rozvoj.

Cicero je základní typografická jednotka, která je rovna dvanácti typografickým bodům. Jeden typografický bod má rozměr 0,376 mm, jeden cicero tedy měří 4,512 mm. Jako cicero se označuje také písmo o této velikosti.

Jednotku zavedl francouzský typograf Francois Ambroise Didot kolem roku 1780. Cicero je odvozen od starého francouzského palce, jehož je jednou šestinou. Velikostí se podobá anglické jednotce pica, která je však odvozena od menšího, anglického palce, platí 1 pica = 1,061 cicero.

Název je odvozen od Ciceronových Listů, vydaných s touto velikostí písma v Římě koncem 15. století tiskařem Sweynheimem. Pro typografická měření se užívala kovová měřidla, zvaná cicerátka.

Literatura

Externí odkazy