Chmelice

V dnešním světě je Chmelice téma nebo osoba, která získala velký význam díky svým dopadům v různých oblastech společnosti. Ať už na politické, sociální, ekonomické nebo kulturní úrovni, Chmelice upoutal pozornost odborníků i občanů a vyvolal kolem ní intenzivní debatu. Jeho vliv se rozšiřuje globálně a způsobuje významné změny, které ovlivňují miliony lidí po celém světě. Protože Chmelice je i nadále předmětem zájmu a výzkumu, je zásadní podrobně analyzovat jeho důsledky a důsledky, abychom lépe porozuměli jeho významu v současnosti. V tomto článku se ponoříme do fenoménu Chmelice, prozkoumáme jeho původ, vývoj a budoucí projekce, abychom osvětlili jeho skutečný význam a rozsah.

Chmelice
Zbytky valů
Zbytky valů
Základní informace
Výstavba14. století
Zánik16. století
Další majiteléChmeličtí z Vlčí Hory
Sekerkové ze Sedčic
Poloha
Adresaseverovýchodně od vesnice, Staňkovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Chmelice
Chmelice
Další informace
Rejstříkové číslo památky43419/5-1437 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chmelice jsou zaniklá vesnice a tvrz asi jeden kilometr severovýchodně od StaňkovicŽatceokrese Louny. Písemně jsou doloženy od druhé poloviny čtrnáctého do první poloviny šestnáctého století. Tvrziště je od roku 1964 chráněno jako kulturní památka.[1] V těsném sousedství tvrziště stojí staňkovický zámek.

První písemná zmínka o Chmelicích pochází z roku 1385, kdy patřily vladykovi Oldřichu Čachborovi. Již tehdy se ve vesnici připomíná také tvrz. Jeho synové Jan a Václav z Vlčí Hory měli kromě Staňkovic také Neprobylice.[2] Jejich potomci se psali jako Chmeličtí z Vlčí Hory[3] a poslední z nich, Oldřich, zemřel před rokem 1510. V letech 1510–1512 je jako majitel zmiňován Bedřich Sekerka ze Sedčic, ale ve druhé polovině šestnáctého století se již Chmelice uvádí pouze jako pomístní název, takže sídlo někdy v té době zaniklo.[2] Z tvrze se dochovaly drobné terénní relikty vnějšího valu.[4]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky . Praha: Národní památkový ústav . Identifikátor záznamu 155713 : Tvrz – tvrziště, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ . 
  2. a b ANDĚL, Rudolf, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Chmelice – tvrz, s. 170. 
  3. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Litoměřicko a Žatecko. Svazek XIV. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 446 s. Kapitola Tvrze okolo Žatce, s. 406. 
  4. Tvrziště . Národní památkový ústav . Dostupné online.