V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Cauchyovská posloupnost. Od svého vzniku až po dopad na dnešní společnost byl Cauchyovská posloupnost v průběhu let předmětem nespočtu studií a debat. Jak budeme postupovat touto hloubkovou analýzou, objevíme mnoho aspektů, které přispěly k význačnosti Cauchyovská posloupnost v různých sférách, ať už je to populární kultura, věda, politika nebo jakákoli jiná sféra každodenního života. Cauchyovská posloupnost bezpochyby představuje vysoce relevantní téma, které si zaslouží být prozkoumáno z různých perspektiv, abychom pochopili jeho skutečný rozsah a důležitost v moderním světě.
Cauchyovská posloupnost (také bolzanovská posloupnost) je taková posloupnost prvků metrického prostoru (tj. množiny, na které je definována vzdálenost mezi každými dvěma prvky), jejíž členy se k sobě blíží libovolně blízko. Každá konvergentní posloupnost je nutně cauchyovská. Obráceně to platí pouze v úplném metrickém prostoru – v úplném metrickém prostoru má každá cauchyovská posloupnost limitu.
V metrickém prostoru M s metrikou je posloupnost cauchyovská, pokud pro každou libovolně malou (ale nenulovou) vzdálenost platí, že od jistého bodu jsou všechny členy posloupnosti k sobě blíže než je tato vzdálenost. Tuto tzv. Bolzanova-Cauchyho podmínku lze formálně zapsat
Definici lze aplikovat i na racionální a reálná čísla (jakožto jednorozměrný metrický prostor s eukleidovskou metrikou): Posloupnost racionálních nebo reálných čísel je cauchyovská, pokud ke každému existuje index takový, že jím počínaje jsou všechny následující členy od sebe vzdáleny o méně než :
Množina racionálních čísel není úplná, takže cauchyovská posloupnost racionálních čísel nemusí mít limitu (může konvergovat k iracionálnímu číslu). Množina reálných čísel úplná je, takže každá cauchyovská posloupnost reálných čísel má limitu.
Pomocí cauchyovské posloupnosti se definuje úplný metrický prostor. V něm cauchyovské posloupnosti a konvergentní posloupnosti splývají. To pak přináší výhodu při určování, zda posloupnost má limitu, neboť stačí ověřit, zda je cauchyovská, bez nutnosti samotnou limitu zjišťovat, jako např. u Banachovy věty o pevném bodě.