Carla Lieschingová je téma, které vyvolalo zájem a diskusi v různých oblastech společnosti. Postupem času jeho význam nabyl na významu jak na osobní, tak na kolektivní úrovni, generuje protichůdné názory a rozšiřuje jeho pole působnosti na různé oblasti studia a výzkumu. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy související s Carla Lieschingová a budeme se zabývat jeho vlivem na současnou společnost a jejím vývojem v čase. Od svého dopadu na kulturu a politiku až po svůj význam ve vědecké a technologické oblasti, Carla Lieschingová zanechal významnou stopu, která si zaslouží být analyzována a pochopena jako celek.
Jasminé, z cyklu Plavci, 2011Thabiso, z cyklu Plavci, 2011
Carla Lieschingová (nepřechýleně Carla Liesching; * 1985, Kapské Město) je umělkyně z Johannesburgu v Jihoafrické republice, tvořící v New Yorku.[1] Její práce zkoumá vztahy mezi lidmi, zejména ideologické posuny v geografické poloze. Její cykly řeší pojetí sebe sama ve vztahu k místu, pohybu, vzdálenosti a sounáležitosti. Zajímá se o fotografický portrét, utváření identity příběhů, vytváří archivy environmentálních portrétů, včetně zapojení lidských klasifikačních systémů a pseudo-vědeckého zkoumání (například fotografie užívaná ve fyziognomii, antropologii, frenologii, darwinismu a kolonialismu).[2] Její instalace často obsahují sochařské a zvukové součásti doplňující její fotografie.[3] Nejvíce je připomínán její cyklus Plavci (The Swimmers).[4][5][6] Lieschingovou prezentuje galerie Brundyn & Gonsalves v Kapském Městě.[1]
Život a dílo
Narodila se v roce 1985 v Kapském Městě a vyrůstala v různých malých městech po celém Jihoafrické republice, hlavně v Eastern Cape. Získala bakalářský titul se specializací na fotografii, video a zvukovou instalaci na Rhodes University v Grahamstownu a krátce po ukončení studia v roce 2007 se přestěhovala do Johannesburgu.[7]
Kariéra
Získala titul BFA po absolvování Rhodeské Univerzity. Jako umělkyně vystavovala po celé Jihoafrické republice, ale i v zahraničí – především v Německu a Anglii[8] a Belgii.[9] Její díla byla publikována v různých mezinárodních publikacích včetně Art Review, GUP Magazine, The Viewer nebo The New York Times.[10]
Jako instruktorka pořádala workshopy pro SA National Arts Festival, jako asistentka vyučovala na Rhodes University a fotografii vyučovala na Market Photo Workshop a Photo Manhattan.[11]
Výstavy
Samostatné výstavy
2013
Geography and Some Explorers, Brundyn & Gonsalves Gallery, Jihoafrická republika
2011
The Swimmers, iArt Gallery, Kapské Město, Jihoafrická republika[12]
↑ abCarla Liesching biography . Brundyn & Gonsalves . Dostupné v archivu pořízeném dne 04-05-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Artist Statement . Carla Liesching . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑The Swimmers – Installation . Carla Liesching . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Carla Leisching . One Small Seed . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑The Swimmers . Afroklectic, 25 January 2012 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ abCarla Liesching: The Swimmers . Spier Contemporary, 2010 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-26.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Everywhere and Nowhere Spaces . Art South Africa, July 2011 . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ abParticipating Artists . Beers.Lambert Contemporary . Dostupné v archivu pořízeném dne 01-07-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ abAfrica No. 2 . Belgium: Recyclart, 1 March 2012 . Dostupné online. (French)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Outside South Africa’s Stadiums . The New York Times . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑About Your Teacher: Carla Liesching . Photo Manhattan – Photography School . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Carla Liesching: The Swimmers . Brundyn & Gonsalves, March 2011 . Dostupné v archivu pořízeném dne 25-06-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Carla Liesching at Gordart . ArtThrob, June 2008 . Dostupné online.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Material / Representation . Brundyn & Gonsalves, November 2012 . Dostupné v archivu pořízeném dne 10-04-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑FNB Joburg Art Fair . Brundyn & Gonsalves, September 2012 . Dostupné v archivu pořízeném dne 01-02-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑MOP5 Festival . South African Centre for Photography (SACP) . Dostupné v archivu pořízeném dne 06-07-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑Lens . University Museum, Stellenbosch, May 2011 . Dostupné v archivu pořízeném dne 05-05-2013.Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.