V tomto článku prozkoumáme dopad COINTELPRO na moderní společnost. Od svého vzniku hraje COINTELPRO zásadní roli v různých oblastech a ovlivňuje způsob našeho života, práce a vzájemného vztahu. Prostřednictvím komplexní analýzy prozkoumáme, jak se COINTELPRO vyvíjel v průběhu času, a také jeho relevanci v současném kontextu. Kromě toho se ponoříme do důsledků, které má COINTELPRO na náš každodenní život, od jeho dopadu na ekonomiku až po jeho vliv na kulturu a politiku. Tento článek se snaží poskytnout komplexní pohled na COINTELPRO a jeho význam v současném světě.
COINTELPRO (akronym z Counter Intelligence Program) byl ilegální program FBI v letech 1956–1971, zaměřený proti skupinám různého politického zaměření, jež vláda v té době považovala za radikální a nebezpečné.[1] Metody sahaly od infiltrace, vytváření frakcí, psychologické války, obtěžování skrze policii a justiční systém až po mimoprávní násilí.[2] Do programu byly zapojeny mimo FBI menší měrou i další zpravodajské služby. Na pomlouvačných kampaních se dobrovolně a významným způsobem podílela i řada významných novinářů.
Program COINTELPRO byl zaměřen primárně proti feministickým spolkům, LGBTQ hnutí, protiválečnému hnutí (odporujícímu válce ve Vietnamu),[3] Komunistické straně USA a obecně organizacím napojeným na novou levici,[4][1] afroamerickému hnutí za občanská práva (Martin Luther King, Nation of Islam, Black Panther Party),[3] environmentálnímu hnutí a hnutí za práva zvířat či hnutí za práva původních Američanů.[5]