Břetislav Olomoucký

Dnes se Břetislav Olomoucký stalo tématem velkého zájmu a významu v různých oblastech společnosti. Jeho dopad a rozsah jsou stále patrnější v našem každodenním životě, což vyvolává debaty, studie a výzkumy, které se snaží dále porozumět jeho vlivu. Od svého vzniku upoutal Břetislav Olomoucký pozornost lidí všech věkových kategorií a profesí a stal se klíčovým bodem diskuse na rodinných setkáních, konverzacích u kávy a dokonce i v akademických kruzích. V tomto článku prozkoumáme některé z nejrelevantnějších aspektů Břetislav Olomoucký a jeho důležitost dnes, stejně jako možné důsledky, které má v budoucnu.

Břetislav Olomoucký
Kníže olomouckého údělu
Doba vládyI. 11891192
II. 11941200
Narození12. století
PohřbenKatedrála Panny Marie v Lucemburku
PředchůdceKonrád II. Ota
II. Jindřich Břetislav
NástupceJindřich Břetislav
II. -
PotomciSifrid
DynastiePřemyslovci
OtecOta III. Dětleb
MatkaDurancie
PříbuzníVladimír Olomoucký (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
bratr Vladimír Olomoucký
děd Ota II. Olomoucký

Břetislav Olomoucký († před 1201) byl syn olomouckého údělného knížete Oty III. Dětleba a jeho manželky Durancie. Spolu se svým bratrem Vladimírem byl vládcem olomouckého údělu od roku 1189 do přelomu století, kdy bylo roku 1201 zřízeno markrabství moravské.

V roce 1189 se olomoucký údělník Konrád II. Ota stal českým knížetem a z vyhnanství povolal své příbuzné. Vladimír a jeho bratr pak vládli Olomoucku víc než deset let, s výjimkou let 1192-4, kdy je nahradil Vladislav Jindřich jako moravský markrabí.

Břetislav po sobě zanechal syna Sifrida.

V roce 2018 byli v kostele sv. Štěpána při komplexu kláštera Hradisko v Olomouci nalezeny mnohokrát přesunuté ostatky Oty III. a jeho ženy Durancie. Mimo ně se v sakristii našli ostatky jejich dcery Marie a syna (není známo zda se jedná o syna Břetislava či Vladimíra). Další ostatky patřili Otovu dědovi Otu I. a jeho ženě Eufemii, kteří daný klášter zakládali.[1]

Reference

  1. ČTK, Redakce /. Ostatky z Olomouce patří přemyslovským knížatům, potvrdili archeologové. Olomoucký deník. 2023-10-12. Dostupné online . 

Literatura