Baloun

V dnešním světě je Baloun téma, které vyvolává velký zájem a diskusi v různých oblastech. Jeho význam přesahuje hranice a jeho dopad je pociťován ve společnosti, ekonomice a kultuře. Význam Baloun vedl k tomu, že byl pečlivě prozkoumán a analyzován, aby bylo možné lépe porozumět jeho důsledkům a důsledkům. V tomto článku prozkoumáme téma Baloun z různých perspektiv s cílem nabídnout komplexní a obohacující vizi. Od svého vzniku až po současný stav, přes své možné budoucí scénáře, je Baloun tématem, které nenechává nikoho lhostejným, a proto je nezbytné se mu věnovat hluboce a promyšleně.

Další významy jsou uvedeny na stránce Baloun (rozcestník).

Baloun je známá literární postava z románu Jaroslava Haška: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Charakteristika

Baloun byl prostý voják 91. pěšího pluku, v civilu mlynář a hospodář z českého venkova, který u nadporučíka Lukáše vystřídá Švejka ve funkci vojenského důstojnického sluhy neboli pucfleka. Postava Balouna je v tomto románu vylíčena jakožto prototyp nenasytného člověka, který má potřebu neustále jíst a sní každé jídlo – „sežere“ všechno, na co kde přijde (tedy nenasytný jedlík a žrout – nenasyta). Tato postava v Haškově románu vlastně symbolizuje jakousi zvláštní vzpomínku či připomínku dob předválečného klidu, míru, hmotného dostatku a celkové pohody.

Ve filmu

V českém filmu Poslušně hlásím z roku 1957 tuto postavu ztvárnil herec Milan Neděla.

Ohlas

Touto postavou se inspirovali Miloslav Šimek a Jiří Grossmann pro figurku poživačného „strýčka Balouna“ v několika svých humorných povídkách. [zdroj?]