Balistická raketa středního doletu

V dnešním světě je Balistická raketa středního doletu velmi aktuální a zajímavé téma pro širokou škálu lidí. Vědět více o Balistická raketa středního doletu nám umožňuje lépe porozumět světu kolem nás a různým perspektivám, které existují. Ať už prostřednictvím historie, vědy, kultury nebo současných událostí, Balistická raketa středního doletu se stal ústředním bodem diskuse a reflexe. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Balistická raketa středního doletu, od jeho počátků až po jeho dopad na moderní společnost, s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi tohoto významného tématu.

Rakety MRBM a IRBM

Balistická raketa středního doletu (anglicky Intermediate-range Ballistic Missile, zkr. IRBM) je balistická raketa s doletem 3 000–5 500 km (podle definice americké Missile Defense Agency). Klasifikace balistických raket podle doletu je dána pouze pro usnadnění orientace, v praxi je velmi malý rozdíl mezi slabší mezikontinentální balistickou raketou a silnější raketou středního doletu.

V současnosti disponují (resp. disponovaly) balistickými raketami středního doletu prokazatelně tyto země: Rusko, USA, Čína, Spojené království, Francie, Indie, Severní Korea a Izrael.

Alternativní použití

Rakety středního doletu se přidáním jednoho nebo více stupňů často přetransformovaly na lehké nosné rakety pro umělé družice Země. V Spojených státech se to stalo s raketami Thor a Jupiter. Raketa Jupiter-C na bázi Jupitera vynesla první americkou družici, Explorer 1.