V příštím článku budeme hovořit o Archón, dnešním velmi aktuálním tématu. Archón je téma, které upoutalo pozornost mnoha lidí po celém světě, ať už kvůli svému dopadu na společnost, jeho významu na osobní úrovni nebo jeho vlivu na různé aspekty každodenního života. Od svého vzniku Archón vyvolal širokou diskusi a vyvolal rostoucí zájem mezi odborníky i fandy. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Archón, analyzujeme jeho důležitost, důsledky a vývoj v čase. Připravte se ponořit se do fascinujícího světa Archón a objevit vše, co toto téma nabízí!
Archón (řecky: άρχων, mn. č.. άρχοντες, 2. pád archonta) je řecké slovo, jehož význam je „vládce, vládnoucí (občan), nadřízený“, které je často užíváno jako titul specifického veřejného úřadu. Jedná se o zpodstatnělé příčestí přítomné ze základu αρχ-, který je odvozený ze stejného kořene arch (latinské arci, např.: arcibiskup) jako hierarchie, archanděl či monarcha.
V raném období starověkého Řecka byli čelní úředníci různých městských států nazýváni archonty. Slovo bylo používáno během celé řecké minulosti a v obecnějším významu pro označení osob v čele různých spolků apod. nebo i úředníků římské správy.
V Athénách se vyvinul systém devíti archontů, z čeho tři měli meze sebou rozdělenou dřívější královskou moc.[1] Nazývali se archón epónymos, archón polémarchos, a archón basileos. Původně byli voleni z řad aristokracie každých deset let. Během tohoto období byl Archón Eponymos zodpovědný za civilní správu města, Polémarchos byl velitelem armády a Archón Basileos zodpovídal za veřejné náboženské obřady. Po roce 683 př. n. l. byli archonté voleni již pouze na jeden rok a tento rok byl nazýván po Archontu Eponymovi. Po roce 487 př. n. l. začal být úřad přístupný losem každému občanovi Athén, následkem čehož poklesl význam archontů – Polémarchovi byla odebráno velení nad armádou ve prospěch stratégů – generálů a dále zastával pouze drobné náboženské úkoly, Archón Epónymos byl nadále titulární hlavou athénského státu, ale s omezenými pravomocemi. Archónům při jejich službě asistovali pomocníci nazývaní thesmosthéti. Po roce 457 př. n. l. se bývalí archonté automaticky stávali doživotními členy Areopagu, avšak ani toto shromáždění nemělo v té době významné politické postavení.[2]
Archón je i v gnostických herezích označení Yaldabaotha a jeho sedmi pomocníků vládnoucích společně našemu materiálnímu světu.
První z nich (Yaldabaoth) byl stvořen, když bohyně Sofia se pokusila zplodit potomka bez souhlasu jejího partnera. Yaldabaoth se jako zkažené stvoření prohlásil za Boha, za což byl vyvržen z nebes. Jelikož je i přes své přesvědčení slabý, jeho stvoření - náš vesmír - je pouhý neperfektní odraz nebes v prostoru chaosu. Aby zvládl vládnout všemu pozemskému stvořil si sedm služebníků.
Všichni archóni jsou androgynní bytosti humanoidní postavy se zvířecí hlavou. Sdílí Yaldabaothovu aroganci, ignoranci a závist k moci skutečného Boha. Jako lidé mají primitivní touhy a vyjadřují určitou neřest.
Poté, co Adam a Eva pozřeli ze stromu poznání dobrého a zlého, vládci je z Rajské zahrady vyhnali. Chtějí abychom byli zaslepeni pozemskými touhami a ignorovali svatou část uvnitř naší duše. Gnostici se ji snaží kultivovat a hledat gnózi - svaté vědění - aby se vymanili z jejich vlivu a jejich duše mohla odejít do nebes. [3]
Na osmibitovém počítači Atari existovala v devadesátých letech 20. století strategická desková hra Archon.
Archon je i jméno jednotky v sérii her StarCraft. V prvním díle jsou dva druhy archonů – temný a vysoký, přičemž je lze získat sloučením dvou temných, respektive vysokých, templářů. Ve druhém díle pak je jen jeden druh pro všechny kombinace templářů. Je to silná, ale drahá jednotka s plošným útokem a možností útočit na pozemní i letecké jednotky.
Ve hře Might & Magic Heroes VI se pak také vyskytuje archón Belketh, který býval andělem, ale podařilo se mu s pomocí černé magie vstát z mrtvých. Je zakladatelem nekromancie a nemrtvého řádu.
Archóni se také vyskytují v hexalogii Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela, kde ztělesňují vyhynulé zlé předchůdce bohů.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archon na anglické Wikipedii.