V článku Alpská kuchyně prozkoumáme a ponoříme se do všech aspektů souvisejících s tímto tématem, které je dnes tak aktuální. Od jeho historie a vývoje až po jeho dopad na společnost a jeho význam v současném prostředí. Budeme analyzovat různé pohledy a názory na Alpská kuchyně, stejně jako jeho vliv na kulturu, ekonomiku a politiku. Podobně se budeme věnovat výzvám, kterým Alpská kuchyně v současnosti čelí, a jejich možným řešením. Prostřednictvím tohoto článku se budeme snažit nabídnout komplexní pohled na Alpská kuchyně s cílem poskytnout našim čtenářům hluboké a obohacující pochopení tohoto vzrušujícího tématu.
Alpská kuchyně je kuchyní typickou pro Alpy, horskou oblast na území Francie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Itálie, Rakouska, Německa a Slovinska. Mezi základní potraviny patří obilniny (jako žito, ječmen, pšenice, pohanka, ale i kukuřice), mléčné výrobky a maso, které se často udí a suší. Alpy jsou známé chovem skotu, z Alp pochází například simentálský skot nebo tyrolský šedý skot.[1]
V každé části Alp se kuchyně samozřejmě liší a regionální kuchyně jsou také ovlivněny zemí, ve které se daná část Alp nachází (jedlé kaštany se hojně používají ve francouzských a italských Alpách, v italských Alpách se běžně podává polenta, v bavorských a rakouských alpách se podává kysané zelí).
Příklady tradičních alpských pokrmů a nápojů:[1]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alpine cuisine na anglické Wikipedii.