V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Železniční doprava v Plzni a vše, co nabízí. Od jeho počátků až po jeho dopad na dnešní společnost se ponoříme do každého relevantního aspektu Železniční doprava v Plzni a nabídneme úplný a podrobný přehled. Budeme analyzovat jeho význam v různých oblastech, stejně jako jeho roli v historii a budoucí význam. Tento článek má sloužit jako komplexní průvodce Železniční doprava v Plzni, který čtenářům poskytne komplexní pochopení tohoto fascinujícího tématu.
Plzní a jejím okolím prochází několik důležitých železničních tratí včetně III. tranzitního železničního koridoru. Ve městě se nachází 11 železničních stanic a zastávek. Všechny vlaky včetně kategorií IC a EC jsou zařazeny do Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK).
Od roku 2011 prochází železniční uzel Plzeň rozsáhlou modernizací s celkovými náklady přes 10 miliard korun.[1]
Všechny tratě se rozbíhají z centrální stanice Plzeň hlavní nádraží.
Stanice Plzeň hlavní nádraží (v minulosti též s názvem Plzeň Gottwaldovo nádraží) je vybavena historickou odbavovací budovou. Tato budova byla za druhé světové války prakticky zničena, ale byla postavena znova se stejnou architekturou.[zdroj?] Ve vestibulu se nachází sochy slévače a železničáře. Budova nachází uprostřed a nástupiště jsou umístěna po obou stranách budovy. Do budovy se vchází z ulice, která je umístěna níže než koleje. Nad silnicí přecházejí koleje na dvou mohutných viaduktech.
V přípravě je tzv. "Modernizace trati Plzeň - Domažlice - st. hranice SRN, 1. stavba, nová trať Plzeň – Stod" na trati 180 s předpokládanou realizací v letech 2024-27, která je plánována jako novostavba dvojkolejné elektrifikované trati s rychlostí 200 km/h.[2] V letech 2027-29 by měla proběhnout stavba označená jako "Revitalizace trati Plzeň (mimo) – Dobřany (včetně)" na trati 170, u níž je prověřována výstavba nové zastávky Plzeň-Valcha zast. poblíž ulice U Hájovny jako náhrada za stanici Plzeň-Valcha a přesun zastávky Plzeň-Doudlevce blíže k trolejbusové zastávce Tyršův most.[3]