Řasnice (přítok Teplé Vltavy)

V dnešním světě se Řasnice (přítok Teplé Vltavy) stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už mluvíme o Řasnice (přítok Teplé Vltavy) jako o veřejné osobnosti, historické události související s Řasnice (přítok Teplé Vltavy) nebo o tématu současné debaty, důležitost ponoření se do jeho významu a dopadů je nepopiratelná. V tomto článku se ponoříme do světa Řasnice (přítok Teplé Vltavy) a prozkoumáme jeho různé aspekty, abychom pochopili jeho důležitost a dopad na současnou společnost.

Řasnice
Řasnice mezi Strážným a Lenorou
Řasnice mezi Strážným a Lenorou
Základní informace
Délka toku19,2 km
Plocha povodí89,4 km²
Hydrologické pořadí1-06-01-026
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj)
NěmeckoNěmecko Německo (Bavorsko)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řasnice (také Travnatá Vltava nebo Slatinná Vltava, německy: Grasige Moldau), říčka na Šumavě v okrese Prachatice, je pravým přítokem Teplé Vltavy. Tok o délce 19,2 km odvodňuje území o ploše 89,4 km², průměrný průtok u ústí je 1,62 m³/s.[1][2]

Popis

Řasnice pramení na jihozápadním svahu Ždárecké hory v nadmořské výšce 1000 m. Od pramene stéká na jih a jihovýchod a v Kotlině Valné u někdejší osady Dolní Světlé Hory zprava přibírá potok Řáska s Filzgraben, který pramení v Bavorsku na jižním úpatí hory Geißberg.[2] Tento přítok je v některých pramenech uváděn jako Řasnice.[3] Pak se vodní tok stáčí na východ až k soutoku Mechovým potokem. U Kunžvardského sela tvoří hranici s Německem. Tok mění směr na sever, zleva u bývalého rybníka přibírá zleva říčku Častá a u Hliniště přibírá zleva Hliništský potok a stáčí se na východ. U obce Lenora v nadmořské výšce 756 m v říčním km 394,3 ústí zprava do řeky Teplá Vltava.

Řasnice protéká rašeliništi a nivními loukami (travnatými – odtud název Travnatá Vltava), kde vytváří četné meandry. U obce Hliniště vytváří v délce asi dvou kilometrů úzké skalnaté koryto s peřejemi. Část toku tvoří hranici NP Šumava.

V blízkosti Řasnice je obec Strážný se svými částmi Hliniště a Řasnice.[4] Souběžně s tokem vede silnice I/4, která říčku překonává před Kunžvardským sedlem v blízkosti bývalých kasáren pohraniční stráže.

Podél říčky vedou turistické trasy a cyklotrasy[5]

V říčce se vyskytují původní druhy ryb jako pstruh obecný, vranka obecná, jelec proudník, lipan podhorní, mník jednovousý, střevle potoční a mihule potoční.[6]

Přítoky

Podle zdroje[7][1]

  • Pravý: Řáska, Švýcarský potok, Mechový potok, Splavný potok, Radvanovický potok
  • Levý: Častá, Hliništský potok

Zajímavá místa, památky

Odkazy

Reference

  1. a b Vltava a její přítoky - Řasnice (Travnatá Vltava). www.kct-tabor.cz . . Dostupné online. 
  2. a b VĚTVIČKA, Václav. Vltava. České vyd. 1. vyd. Praha: Vašut 194 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7236-549-4, ISBN 80-7236-549-5. OCLC 228597605 
  3. a b MAREŠ, Jan; KAREŠ, Ivo. Emil Weber. Kohoutí kříž : šumavské ozvěny . Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, 2001-01-01 . Dostupné online. 
  4. Historie a pamětihodnosti - Oficiální stránky městysu Strážný. www.strazny.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-19. 
  5. ŠTĚPÁNEK, Vít. Šumava, jaká byla. Po stopách zaniklých osad kolem Strážného. iDNES.cz . 2018-04-25 . Dostupné online. 
  6. Rybí společenství řeky Řasnice. BULLETIN VÚRH Vodňany . 2010 . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-31. 
  7. Řasnice, potok. Mapy.cz . . Dostupné online. 
  8. "Utajený" můstek je fit. Tudy nás přišli osvobozovat Američané. TÝDEN.cz . 2018-08-04 . Dostupné online. 
  9. TUSSET.CZ. Ženijní můstek u Dolního Cazova. tusset . . Dostupné online. 
  10. Ústřední seznam kulturních památek České republiky . Praha: Národní památkový ústav . Identifikátor záznamu 129830 : hráz přehrady. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ . 

Literatura

  • VĚTVIČKA, Václav; RENDEK, Jan. Vltava. 1. vyd. Praha: JAN VAŠUT, 2008. 194 s. ISBN 978-80-7236-549-4. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Řasnice na Wikimedia Commons