V dnešním světě je Československý fandom téma, které upoutalo pozornost mnoha lidí. S rostoucím významem v moderní společnosti se Československý fandom stal důležitým bodem diskuse v různých oblastech. Jak na akademické půdě, tak v oblasti zábavy došlo ke zvýšení zájmu a pozornosti věnované Československý fandom. Jak roky plynou, Československý fandom se ukázalo být tématem, které nadále vyvolává diskuse a úvahy, zpochybňuje běžné vnímání a povzbuzuje nové nápady. V tomto článku dále prozkoumáme dopad Československý fandom na naši společnost a budeme diskutovat o jeho významu v dnešní době.
Československý fandom bylo hnutí příznivců (fanoušků) sci-fi literatury a filmu, z něhož se vytvořila společenská organizace sdružující mnohé SF kluby v Československu.
Krátce před svou smrtí napsal Ludvík Souček v Literárním měsíčníku výzvu k příznivcům SF literatury k jejich sdružování. Jiný ze spisovatelů Jaroslav Veis tuto výzvu zopakoval v tehdy populárním, masové čteném časopise Mladý svět a krátce poté začaly v Československu vznikat SF kluby. Prvenství si připisuje pražský Klub Julese Vernea, který existoval v letech 1969-1970, dlouho po jeho zániku vznikl v roce 1979 SFK Villoidus na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy[1], pak přibývaly (a časem některé zanikaly) další.
V roce 1982 se uskutečnilo v Pardubicích první celostátní setkání příznivců sci-fi: Parcon. Hlavním organizátorem byl Pavel Poláček, tamní vysokoškolák, který našel pomoc u Pardubického kulturního střediska a SFK Salamandr. Na Parconu byly založeny literární Cena Karla Čapka, panelové diskuse, promítání filmů, přednášky hostů. Hnutí rychle sílilo, přibývalo nových spisovatelů tohoto žánru a kluby přibývaly. Byla udělována cena Mlok za zásluhy a později vznikla i Cena Ludvík.[2]
Řada klubů vydávala své fanziny pod patronací různých svazáckých a kulturních organizací, po revoluci i samostatně. Několik z nich vytvořilo i knižní nakladatelství. Vzrostl i počet srazů, conů, organizovaných jednotlivými kluby. Fandom pořádá pravidelné jarní a podzimní porady. Předsedou organizace je Zdeněk Rampas z Prahy. Od roku 1984 vydává časopis / fanzin o fandomu s názvem Interkom.
Před rokem 1989 v Československu vznikly tyto kluby
Výčet není úplný.